Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzięki dotacji uda się dokończyć remont zabytkowego zegara

Widok na zamek i kościół św. Bartłomieja w Pasłęku.

W tym roku będzie dokończony remont zabytkowego zegara znajdującego się na wieży kościoła św. Bartłomieja w Pasłęku. Radni przyznali 30 tysięcy złotych dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane.

Planowane prace pozwolą na uruchomienie wszystkich tarcz i wskazówek zegara. Dzięki temu aktualny czas będzie widoczny z czterech stron wieży. Tegoroczne prace zakładają renowację trzech tarcz i znajdujących się na nich wskazówek zegara. Podłączony zostanie również napęd i mechanizm zegara, który pozwoli na wskazywanie godziny z czterech stron wieży.

Na razie zegar godzinę wskazuje tylko od strony południowej, czyli od ul. Chrobrego. Jest wpisany do rejestru zabytków. Inwestycja pochłonie około 60 tysięcy złotych.

Zabytkowy zegar w 2020 roku przeszedł gruntowną naprawę i renowację mechanizmu chodu, bicia godzin i półgodzin. Prace polegały między innymi na demontażu wszystkich części, oczyszczeniu elementów z zabrudzeń, regeneracji i konserwacji. Odrestaurowano także jedną z tarcz i wskazówki.

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zegar, remont, Pasłęk
Banknoty zastępcze z 1914 roku trafiły do Izby Historycznej

Powiększają się zbiory Izby Historycznej znajdującej się w bibliotece publicznej w Pasłęku. Dzięki wsparciu mieszkańców do biblioteki trafiły banknoty zastępcze Pasłęka z 1914 roku. Kilkanaście osób...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV