Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Działacze z Olsztynka oddają hołd rotmistrzowi Pileckiemu

Fot. Bartosz Wolszczak

Mural z wizerunkiem współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie KL Auschwitz – rotmistrza Witolda Pileckiego – znalazł się na murze przy ulicy Mazurskiej w Olsztynku.

Inicjatorem akcji był mieszkaniec Olsztynka, Dawid Miszczak, który podkreśla, że trzeba promować patriotyzm. Wspieramy grono pedagogiczne w Olsztynku, nadaniu Szkole Podstawowej imienia Witolda Pileckiego. Drugim naszym celem jest rozbudzenie zainteresowania historią Polski, a zwłaszcza Żołnierzy Wyklętych, bo w podręcznikach o tym nie ma.To nie ostatni tego typu mural, który powstanie w Olsztynku. W planie są kolejne – wyjaśnia Miszczak.

Jeżeli pogoda pozwoli, w tym roku powstanie jeszcze jeden projekt, na który zgodę wydały władze Olsztynka. Być może będzie to postać Generała Nila Fieldorfa albo Danuty Śledzikówny pseudonim „Inka”.

Witold Pilecki został skazany na śmierć przez władze komunistycznej Polski Ludowej w 1948 roku. W 1990 roku oskarżenie zostało anulowane, a w 2006 roku Pilecki pośmiertnie otrzymał Order Orła Białego. (bwol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, Pilecki, mural
Targi chłopskie w olsztyneckim skansenie

Skansen w Olsztynku na dwa dni zmienił się w wiejski jarmark pełen płodów rolnych. Zakończyły się tam dożynki wojewódzkie, którym towarzyszyły 12. Targi Chłopskie. Na miejscu...

Zamknij
RadioOlsztynTV