Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyskusja radnych o budżecie województwa. Obejrzyj audycję Poranne pytania

O budżecie samorządu województwa na ten rok dyskutowali w Porannych pytaniach Radia Olsztyn radni wojewódzcy, Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej i Grzegorz Kierozalski z Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, dochody budżetu będą na poziomie 816 milionów złotych, a wydatki wyniosą 843 miliony. Stanisław Gorczyca, szef klubu radnych PO mówił, że struktura budżetu zmienia się i coraz więcej pieniędzy trzeba zabezpieczać na wydatki bieżące, a nie inwestycyjne:

Nasz budżet jest bezpieczny. Inwestycje nie są zagrożone, zarówno te na 2020 rok, jak i te zaplanowane w wieloletniej prognozie finansowej. Problemem jest, że nie możemy pozwolić sobie na większe tego typu wydatki.

Grzegorz Kierozalski, szef klubu radnych PiS przypomniał z kolei, że politycy Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się w głosowaniu, bo budżet kolejny rok jest deficytowy:

Natomiast nie głosowaliśmy przeciwko, bo jest to pierwszy budżet, który poważnie uwzględnia wydatki na infrastrukturę drogową. O to mocno postulował klub Prawa i Sprawiedliwości, aby budować drogi.

Na koniec 2020 roku zadłużenie województwa ma wzrosnąć do prawie 376 milionów złotych.

Jednym z tematów Porannych pytań była także kandydatura Roberta Biedronia w tegorocznych wyborach prezydenckich. Grzegorz Kierozalski stwierdził, że w Polsce toczy się rewolucja obyczajowo-kulturowa, a Robert Biedroń jest jej delegatem:

Pytanie, czy Polacy ocenią tę kandydaturę jako poważną, czyli polityka sprawującego władzę pro publico bono, czy jako ekstrawagancką postać, która ma dać pstryczka prawej stronie.

Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej wyraził przekonanie, że Robert Biedroń zbierze kilkanaście procent głosów:

Jest to nowa jakość kulturowa. Myślę jednak, że nie zagrozi ani prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ani kandydatowi Koalicji Obywatelskiej.

Wszystko wskazuje na to, że Robert Biedroń będzie kandydatem całej Lewicy. W sobotę SLD i Wiosna ogłosiły, że rozpoczynają konsolidację w projekt polityczny, który będzie się nazywał Nowa Lewica. Wcześniej poparcie Biedroniowi udzieliła Partia Razem.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego ze Stanisławem Gorczycą i Grzegorzem Kierozalskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, PiS, PO, Stanisław Gorczyca, budżet województwa, wybory prezydenckie, video, Grzegorz Kierozalski
Barwny orszak na ulicach Olsztyna. W największych w regionie ulicznych jasełkach wzięli udział mieszkańcy, aktorzy i wolontariusze

W Olsztynie na czele Orszaku Trzech Króli szli biskup Józef Górzyński, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Wszyscy życzyli uczestnikom Orszaku trwania...

Zamknij
RadioOlsztynTV