Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dr Barbara Lewicka: ten rok jest inny niż wszystkie, trudno nam poczuć „magię Świąt”

Fot. Adobe Stock

Okres przedświąteczny był zawsze przewidywalny, zrytualizowany, ale ten rok jest inny i trudno nam poczuć „magię Świąt” – powiedziała socjolog dr Barbara Lewicka. Dodała, że wiele osób „ucieka” do centrów handlowych, w których dekoracje i „nieśmiertelne” świąteczne hity dają iluzję, że jest jak zwykle.

Zdaniem dr Barbary Lewickiej z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego z powodu pandemii i wprowadzonych w związku z nią obostrzeń zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i okres przed nimi jest zupełnie inny niż do tej pory.

Musimy się jakoś odnaleźć w tej nowej sytuacji. Jesteśmy już z nią w jakimś sensie zaznajomieni, bo Wielkanoc także odbyła się w rygorze sanitarnym.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w tym roku nie będzie można organizować większych spotkań świątecznych – na Wigilię możemy zaprosić maksymalnie pięć dodatkowych osób. Zdaniem Lewickiej, trudno przewidzieć, w jakim zakresie Polacy dostosują się do wprowadzonych ograniczeń.

Wydaje się, że duża grupa osób dostosuje się do tych wymogów sanitarnych i spotkania odbędą się w mniejszym gronie, część osób pozostanie w swoich miejscach zamieszkania i zdaje się, że będzie mniejszy ruch, chociażby na drogach. Także na podróże zagraniczne zdecyduje się zapewne mniej osób

– oceniła Lewicka.

Jednocześnie – jak wskazywała – z pewnością znajdzie się grupa osób dążących „raczej do podtrzymania własnych tradycji niż podporządkowania się tegorocznym normom”.

Podkreśliła, że przewidywania odnośnie tegorocznych Świąt są o tyle trudne, że cały rok 2020 jest „dziwny i nieprzewidywalny”.

Jest taki bardzo popularny świąteczny film „Love Actually”, którego akcja zaczyna się pięć tygodni przed świętami. I właściwie wszyscy dotychczas wiedzieli, czego w tym okresie pięciu tygodni do Świąt można się spodziewać. Ale ten rok jest inny i prawda jest taka, że w każdej chwili możemy znaleźć się w zupełnie zaskakującej sytuacji.

Zwróciła w tym kontekście uwagę, że np. w Niemczech sytuacja epidemiologiczna pogorszyła się na tyle, że został wprowadzony pełny lockdown.

W Polsce – jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski – od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku będzie obowiązywała kwarantanna narodowa. Oznacza to dodatkowe obostrzenia m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i czasowy zakaz przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia.

Lewicka wskazywała, że z jednej strony pojawiła się perspektywa szczepień na koronawirusa, a drugiej – mamy przykłady wprowadzania lockdownu.

To powoduje, że emocje są rozchwiane, wiele osób jest rozdartych między nadzieją na szybkie zakończenie pandemii a groźbą np. zmutowania wirusa i ponownego pogorszenia sytuacji

Nawiązując do dużego ruchu w otwartych niedawno ponownie galeriach handlowych, Lewicka wyjaśniła, że wiele osób wizytą w takim miejscu odreagowuje trudny czas, gdy nie było zbyt wielu możliwości wyjścia z domu. Ekspertka argumentowała również, że od czasu rozpoczęcia pandemii więcej ludzi niż kiedyś pracuje w domach, a dodatkowo pogoda nie sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz.

Centra handlowe mogą dawać poczucie pewnej iluzji, że jest normalnie. Mamy dekoracje świąteczne, kolędy i „nieśmiertelne” świąteczne hity. Być może również dlatego wiele osób tam ucieka, by spróbować poczuć tę „magię świąt”.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, święta
Technolog żywności: karpia wyróżnia spośród innych ryb duża zawartość kolagenu, jest też lekkostrawny

Wśród ryb karp przoduje, jeśli chodzi o zawartość kolagenu. Jest też lekkostrawny - inne produkty zwierzęce o dużej zawartości kolagenu zwykle są ciężkostrawne – mówi technolog...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV