Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Technolog żywności: karpia wyróżnia spośród innych ryb duża zawartość kolagenu, jest też lekkostrawny


Wśród ryb karp przoduje, jeśli chodzi o zawartość kolagenu. Jest też lekkostrawny – inne produkty zwierzęce o dużej zawartości kolagenu zwykle są ciężkostrawne – mówi technolog żywności dr hab. inż. Joanna Tkaczewska. Na dodatek tłuszcze zawarte w tej rybie wpływają pozytywnie na odchudzanie.

Karpia, tradycyjnie goszczącego na polskich wigilijnych stołach, wśród ryb wyróżnia nie tylko łatwostrawne białko oraz kolagen, ważny dla zdrowych stawów i dla skóry, ale i – jak zwróciła uwagę specjalista z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – brak metali ciężkich.

„To ryba słodkowodna, producenci mają wpływ na to, czym jest żywiony. Środowiskowych zagrożeń nie ma, bo hodowle są pod kontrolą weterynarza” – powiedziała Joanna Tkaczewska, która jest też dietetykiem. Jak podkreśliła, najwyższej jakości są ryby kupione u hodowcy.

Zapytania o apele niektórych obrońców zwierząt o to, aby nie kupować żywych karpi, odpowiedziała: „Nie jestem przeciwniczką obrońców zwierząt, ale karp to ryba hodowlana, karmiona z myślą o konsumentach. Nie mówię, żeby kupować żywe karpie, ale żeby kupować świeże”.

W ocenie technolog żywności, karp będzie miał więcej zdrowotnych właściwości, jeśli zostanie upieczony w piekarniku, a nie usmażony w głębokim tłuszczu.

Karp jest stosunkowo niskokaloryczny – w 100 gramach jest ok. 100 kalorii. „Osoby próbujące schudnąć, nie powinny się obawiać karpia, ponieważ tłuszcze w nim zawarte wpływają pozytywnie na odchudzanie” – powiedziała dietetyk.

Jak wyjaśniła, białko i tłuszcz, podstawowe składniki mięsa karpia, wykorzystywane są przez organizm jako materiał budulcowy, źródło energii oraz czynniki regulujące procesy metaboliczne.

Zwróciła też uwagę, że białko karpia może zastąpić wołowe czy wieprzowe, a dzięki temu, że jest lekkostrawne, można je spożywać w chorobach układy pokarmowego.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 m.in. chronią serce i układ krążenia, obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwnowotworowo, warunkują pracę układu nerwowego – pozytywnie wpływają na mózg, wzrok, chronią przed depresją.

W Wigilię na polskich stołach gości karp, ale nie jest to reguła – niektórzy wybierają inne ryby. „Wszystkie ryby i owoce morza są dobrym źródłem białka i niezbędnych aminokwasów, mikro- i makroelementów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych” – podkreśliła technolog żywności.

Zgodnie z badaniami, dzieci matek, którym do pożywienia od 18. tygodnia ciąży do trzech miesięcy po porodzie podawano olej z wątroby dorsza, cechowały się lepszym rozwojem umysłowym, w tym lepszymi zdolnościami wysławiania się.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków, ryby powinno się spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu. Najwięcej tłuszczy omega-3 mają tłuste ryby morskie.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ryba, Boże Narodzenie
Janusz Dzisko apeluje: Uważajmy na siebie podczas Bożego Narodzenia. Cieszmy się świętami w mniejszym gronie

Uważajmy na siebie przed i w czasie świąt - apeluje wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko. Wiele osób na ostatnią chwilę odkłada zakupy przedświąteczne, przez co w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV