Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Dotykam, myślę, tańczę”. Nowa wystawa w olsztyńskim BWA

W olsztyńskiej Galerii BWA czynna jest wystawa Tadeusza Burniewicza „Dotykam, myślę, tańczę”. Prace prezentowane w galerii ukazują dorobek artysty od lat 70. do dziś.

Na początku drogi artystycznej Burniewicz – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zaangażował się w ruch konceptualny, który do dziś pozostaje dla niego ważnym.

Zaraz po studiach byłem zatopiony w nurcie konceptualnym. Ten nurt z kolei zwalczał malarstwo. Tego nie mogę pojąć. Uważam się za konceptualistę, który uwielbia malarstwo. Konceptualizm nauczył mnie tego, że to co widać, to tylko część tego

– mówił artysta.

Tadeusz Burniewicz przez kilka lat rysował i opracowywał graficznie wkładki „Młodzi piszą” do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Warmia i Mazury”. Powstało wtedy kilkaset ilustracji. Ilustracja do opowiadania „Wesele” Edwarda Stachury spowodowała, że przez kilka następnych lat Burniewicz projektował okładki i ilustracje do jego książek.

Wystawa „Dotykam, myślę, tańczę” będzie czynna do 26 czerwca.

Tadeusz Burniewicz urodził się w 1949 roku w Olsztynie. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1973 roku w Pracowni Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po studiach i trzech latach pracy na UMK wrócił do rodzinnego miasta. Przez kilka lat rysował i opracowywał graficznie wkładki „Młodzi piszą” do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Warmia i Mazury”. Powstało wtedy kilkaset ilustracji. Ilustracja do opowiadania „Wesele” Edwarda Stachury spowodowała, że przez kilka następnych lat projektował okładki i ilustracje do jego książek.

W 1986 roku na wynajętej barce w Amsterdamie urządził pracownię malarską. Przez kilka lat brał udział w życiu artystycznym tego miasta i żył między Olsztynem a Amsterdamem. Kontynuował też współpracę z wydawnictwami jako projektant i ilustrator.

W 1992 roku wrócił do Olsztyna, a w 1994 założył z synem Bartkiem studio grafiki komputerowej. Dzisiaj ma za sobą wiele wydawnictw i projektów zrealizowanych w różnych dziedzinach.

W 1988 roku otrzymał główną nagrodę w „Olsztyńskim Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta” za zestaw prac malarskich, w 2012 roku został został laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego.

00:00 / 00:00

Autor: A. Kulik
Redakcja: Ł. Sadlak

 

Więcej w bwa
„Jako w Niebie tak i na Ziemi”. Wystawa Karoliny Bielawskiej w BWA

"Jako w Niebie, tak i na Ziemi" - tak zatytułowała swoją najnowszą wystawę pochodząca z Olsztyna malarka i artystka wizualna Karolina Bielawska. Swoje najnowsze prace, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV