Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dokumenty o działalności strażaków-ochotników trafiły do Archiwum Państwowego

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Archiwum Państwowe w Olsztynie

Akta Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych trafiły do Archiwum Państwowego w Olsztynie. Okazją był 15. Międzynarodowy Dzień Archiwów.

Dyrektor archiwum prof. Norbert Kasparek wyjaśnił, że są to materiały poświęcone fenomenowi ochotniczych straży pożarnych.

Nie zapominajmy, że to jest rzecz, która istnieje od 100 przeszło lat, która cieszy się – i słusznie – bardzo wysokim poważaniem.

00:00 / 00:00

Dodał też, że, materiały dotyczące archiwalnych dziejów nie zawsze były otaczane troską.

Tutaj w Olsztynie mieliśmy szczęście, że doktor Władysław Świeczkowski się tym zajął i dzięki niemu zostało to przekazane do archiwum. Zostanie ocalona pamięć ludzi. W dziejach zwykłej, prostej organizacji mamy zapisane dzieje Polski. Tam mamy odbicie całego naszego społecznego życia w latach PRL-u i nieco później

– wyjaśnił.

00:00 / 00:00

Podczas Międzynarodowego Dnia Archiwów przekazano również m.in. akta olsztyńskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W rzece Elbląg znaleziono ciało mężczyzny

Ciało 60-latka znaleziono w rzece Elbląg. Policja i prokurator wyjaśniają okoliczności jego śmierci - przekazał nadkom. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu....

Zamknij
RadioOlsztynTV