Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dodatkowe obostrzenia na Warmii i Mazurach. Zmiany zaczną obowiązywać od soboty

Fot. P.Getka

Poziom restrykcji wprowadzonych w związku z koronawirusem pozostanie taki jak obecnie, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. W całym kraju będzie obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką – zapowiedział.

Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostaną zamknięte. Minister podał, że dzieci z klas I-III powrócą do zdalnej nauki. Zwrócił uwagę, że w województwie warmińsko-mazurskim jest największy wskaźnik absencji w uczniów w szkołach oraz wskaźnik przejścia szkół na zdalne nauczanie.

O ile w Polsce ten wskaźnik przejścia na nauczanie zdalne jest niski, wynosi 1-2%, to w województwie warmińsko-mazurskim mamy prawie 7% wskaźnik absencji, a jeżeli chodzi o placówki to prawie 10 proc.

– poinformował minister. Zaznaczył, że także wskaźnik zakażeń koronawirusem wśród nauczycieli jest wysoki – wynosi ok. 7%. Natomiast w skali kraju, to niecałe 2%.

Niedzielski podał, że w przypadku Warmii i Mazur wskaźnik nowych dziennych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi 45. Średnia w przeliczeniu na cały kraj to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Szef MZ wskazywał też, że „trafialność” testów na koronawirusa wynosi w skali kraju 19%, a w woj. warmińsko-mazurskim – przekroczyła 34%. Dodał, że na 24 próbki zebrane w newralgicznej części tego regionu, 16 wykazało mutację brytyjską wirusa.

Niedzielski zwracał uwagę, że trzecia fala koronawirusa w Polsce rozpędza się. – Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, bo wzrosty, z którymi mamy teraz do czynienia stają się naprawdę coraz większe – akcentował. – Jesteśmy już w sytuacji, kiedy średnia dzienna na tle ostatniego tygodnia osiągnęła poziom 8 tys. przypadków, a tydzień temu było niecałe 6 tys. przypadków. Czyli z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o blisko 1/3 – mówił Niedzielski, zaznaczając, że nie jest to jedyny parametr, który wskazuje na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej.

Adam Niedzielski poinformował, że od soboty usta i nos w całym kraju zakrywać trzeba będzie wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Przyłbice mogą być stosowane dodatkowo, wraz z maseczką. Resort wyjaśnił, że dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek – także materiałowe, ale rekomendowane maseczki chirurgiczne i „wyższe” tzn. posiadające filtry.

Minister zapowiedział też wprowadzenie kwarantanny po przyjeździe z Czech i Słowacji – z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki lub posiadających negatywny wynik testu.

Autor: K. Lechowicz-Dyl (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia i Mazury, obostrzenia, koronawirus
Prezydent Olsztyna zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w województwie warmińsko-mazurskim, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Jak powiedziała na spotkaniu Teresa Parys, powiatowy inspektor...

Zamknij
RadioOlsztynTV