Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dobre warunki do żeglowania. Sytuacja na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Lato w regionie w pełni. Termometry na Warmii i Mazurach pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Temperatura wody na Szlaku Wielkich Jezior wynosi średnio 21 stopni. Na Niegocinie wieje słaby wiatr z siłą około dwóch w skali Beauforta.

Mariusz Raubo, ratownik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego z Giżycka, radzi, jak dobrze wykorzystać taką pogodę.

Radziłbym się dobrze przygotować. Wszyscy załoganci powinni orientować się, gdzie na łódce znajdują się: kotwica, bosak i wiosła, a także jak z nich korzystać. Dzięki tej wiedzy, jeśli pojawią się drobne problemy, będziemy w stanie samodzielnie dopłynąć do portu. To zaoszczędzi nam stresu, czasu i pieniędzy.

00:00 / 00:00

Z kolei Marek Banaszkiewicz z MOPR apeluje, żebyśmy zawsze mieli ze sobą nakrycie głowy, wodę i uważali na potencjalne niebezpieczeństwa – zarówno na, jak i pod wodą.

Dodajmy, że na Wielkich Jeziorach Mazurskich ratownicy naprawiają dziś tzw. znaki kardynalne, które ostrzegają żeglarzy przed niebezpiecznymi miejscami, np. przed mieliznami. Okazuje się, że niektóre z nich zerwały się z kotwic i dryfują po jeziorach, wprowadzając żeglarzy w błąd.

 

Autor: J. Golon/K. Piasecka
Redakcja: M. Kempiński

Więcej w Mazury, Niegocin, żeglowanie
Zignorowali zakaz wytwarzania fali. Posypały się mandaty

Wypoczywający na Wielkich Jeziorach Mazurskich nie zawsze mogą spokojnie żeglować. Prawdziwą zmorą są motorówki i skutery, które oprócz hałasu, tworzą fale, które mogą powodować niebezpieczne sytuacje...

Zamknij
RadioOlsztynTV