Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Dobra aura sprzyja przekraczaniu prędkości”. W wakacje rośnie liczba wypadków

Miesiące letnie charakteryzują się największą liczbą wypadków drogowych w całym roku – tak wynika z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. Łącznie w 2020 roku stanowiły one prawie 31,5 procent wszystkich wypadków, a w roku ubiegłym aż 32,3 procent.

Większość z tych zdarzeń miało miejsce przy… dobrych warunkach pogodowych – przyznaje Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Dobra aura sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości, a to z kolei skutkuje większą liczbą zdarzeń. Najwięcej wypadków ma miejsce właśnie przy dobrych warunkach atmosferycznych – kiedy mamy ładną pogodę, a nawierzchnia jest sucha.

00:00 / 00:00

W czasie wakacji rośnie także liczba wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów.

00:00 / 00:00

Pamiętajmy, dobra pogoda często powoduje, że jesteśmy pewniejsi siebie za kierownicą. To z kolei skutkuje spadkiem koncentracji.

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym

Każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki policji, prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Obraz mapy będzie odnośnikiem do aplikacji, która pozwoli na uzyskanie dodatkowych informacji o zdarzeniach.

Tegoroczna mapa zawierać będzie dodatkowo uproszczoną funkcjonalność polegającą na filtrowaniu zdarzeń pod kątem uczestnika ruchu drogowego. Tym samym możliwe będzie wyświetlenie samych wypadków z udziałem, np. pieszych, motocyklistów.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

>>> Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2022

Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Niebojewska

Samochód wpadł do rzeki. Nie żyją trzy osoby [AKTUALIZACJA]

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, bezpieczeństwo, kierowca, droga
RCB: w piątek utonęło pięć osób. Do tragedii doszło m.in. w Iławie

Dzień przed rozpoczęciem wakacji utonęło pięć osób - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 115 utonięć. Jak przekazało RCB w raporcie...

Zamknij
RadioOlsztynTV