Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Polski dotarły koreańskie czołgi i armatohaubice. Sprzęt trafi na Warmię i Mazury

Fot. PAP/Adam Warżawa

Do Polski dotarła broń z Korei. To ważne dla województwa warmińsko-mazurskiego – podkreślali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Andrzej Piedziewicz rozmawiał z senator Bogusławą Orzechowską i senatorem Jerzym Wcisłą.

Do Gdyni przypłynął pierwszy transport czogłów i armatohaubic wyprodukowanych w Korei Południowej. Sprzęt trafi do jednostek w województwie warmińsko-mazurskim.

Fot. PAP/Adam Warżawa

To ważne ze względu na sąsiedztwo z rosyjskim obwodem kaliningradzkim – mówił w Porannych Pytań senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła.

Ciągle mamy sygnały, że obwód kaliningradzki może być miejscem, które będzie zaognieniem sytuacji. Dobrze, że na Warmii i Mazurach pokazujemy, że dozbrajamy jednostki.

Z realizacji dostaw cieszy się senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.

Po pierwsze jest to nowoczesny sprzęt, a po drugie mamy szansę, żeby się dozbrajać. Teraz my będziemy dysponować nowoczesnym sprzętem.

Polska zamówiła dotychczas 189 koreańskich czołgów K-2 oraz 212 armatohaubic K-9.

Fot. PAP/Adam Warżawa

Goście Radia Olsztyn zastanawiali się także nad tym, czy warto bronić ministra sprawiedliwości. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przyznał, że jest konflikt między premierem a szefem resortu sprawiedliwości, a w tym sporze rację ma premier. Jednocześnie zapowiedział, że nie zgodzi się na odwołanie Zbigniewa Ziobry. Tego odwołania domaga się opozycja.

Zasadnicze powody są dwa – mówił w Porannych Pytaniach senator PO Jerzy Wcisła.

Minister Ziobro jest słabym ministrem sądownictwa, działa źle, a procesy są coraz dłuższe. Przede wszystkim chodzi o interes Polski. Minister Ziobro naruszył zasady praworządności i z tego powodu Polska nie uzyskuje unijnych pieniędzy.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska odpowiadała na naszej antenie, że PiS będzie bronił Zbigniewa Ziobry.

To bardzo dobry minister. Tam potrzeba osoby, która jest radykalna. Jeżeli chodzi o różnicę między ministrem Ziobrą a premierem Morawieckim jest taka, że jeden powoli i dyplomatycznie stara się rozwiązywać wiele rzeczy, a drugi stara się rozwiązywać je radykalnie.

Głosowanie nad złożonym przez opozycję wnioskiem o odwołanie Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła

 

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, czołg, Korea, sprzęt wojskowy, uzbrojenie, armatohałbice, koreańskie czołgi K2, haubice K9, koreańskie czołgi
Trwa szkolenie żołnierzy, którzy będą obsługiwać koreański sprzęt

Do Polski dotarła pierwsza partia koreańskiego uzbrojenia. Żołnierze, którzy będą je obsługiwali, są jeszcze na szkoleniach. Południowokoreańskie czołgi K-2 oraz haubice K-9 trafią do jednostek w...

Zamknij
RadioOlsztynTV