Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W niedzielę Unia Europejska zlikwidowała wizy wjazdowe dla Ukraińców. Jakie skutki wywoła to na polskim rynku?

11 czerwca zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli Ukrainy

Ponad 2800 obywateli Ukrainy przekroczyło bez wiz granicę Polski w niedzielę. O północy z soboty na niedzielę (10-11 czerwca) zniesiono obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej.

Ukraińcy mogą wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni – w ciągu pół roku – w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. Jak poinformowała w niedzielę po południu rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej podporucznik Agnieszka Golias dwóm osobom odmówiono wjazdu do Polski.

Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen. Obywatele Ukrainy muszą nie tylko mieć ważny paszport biometryczny, lecz także uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, dysponować wymaganymi środkami finansowymi – 300 złotych do 3 dni i 75 złotych na każdy kolejny dzień pobytu – oraz mieć ubezpieczenie. Osoby takie nie mogą także widnieć w bazach danych jako te, którym – z różnych przyczyn – odmówiono wcześniej wjazdu oraz nie mogą zostać uznane za zagrażające porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu wewnętrznego.

Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wliczane będą również poprzednie pobyty krótkoterminowe, np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen, również sprzed 11 czerwca – zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.

Od niedzieli (11 czerwca) obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym mogą wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem, że będą mieli odpowiednie dokumenty, np. oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.

Jakie skutki na polskim rynku wywoła zniesienie wiz wjazdowych dla Ukraińców? Czy pracodawcy stracą chętną do pracy i tanią siłę roboczą? Czy Ukraińcy ruszą na Zachód do pracy na czarno?

Na Ukrainie, która liczy około 44 milionów ludzi wydano do tej pory ponad 3 miliony paszportów biometrycznych. Dziennie wydaje się ich ponad 21 tysięcy a przed urzędami tworzą się ogromne kolejki. Ukraińcy to pokaźna grupa pracująca na warmińsko-mazurskim rynku pracy. Nasi przedsiębiorcy boją się, że stracą tę tanią i chętną do pracy siłę roboczą. Zdaniem polskich pracodawców Ukraińcy zasilą szarą strefę w takich państwach jak: Niemcy czy Holandia. Z kolei ekonomista profesor Andrzej Buszko przekonuje, że zachodni pracodawcy nie będą ryzykować, bo kary za zatrudnienie na czarno są dotkliwe. Na Warmii i Mazurach najwięcej Ukraińców pracuje w sezonie letnim. W ubiegłym roku było ich około 7 tysięcy.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

(DGrzymska/PAP//BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w paszport, straż graniczna, Ukraina, Ukrainiec, wiza
„Najlepsi w Straży Granicznej” pracują na Warmii i Mazurach

W Kętrzynie zakończyły się zawody, w których wzięło udział 12 czteroosobowych drużyn z jednostek Straży Granicznej z całej Polski. Tytuł „ Najlepszych" zdobyła ekipa z Centrum...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV