Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diecezja warmińska ma 770 lat

We fromborskiej archikatedrze obchodzono dzisiaj uroczystość 770-lecia powołania do życia diecezji warmińskiej. We Mszy świętej, odprawianej w trzech językach — po polsku, łacinie i niemiecku — uczestniczył między innymi wielki mistrz zakonu krzyżackiego dr Bruno Platter.

Wielki mistrz odwiedził Warmię i Mazury już po raz trzeci. Jak sam przyznaje, jest to dla niego wielka radość, że może jako sześćdziesiąty piąty wielki mistrz uhonorować 770. rocznicę powstania diecezji.

Bruno Platter podkreśla, że związek zakonu krzyżackiego z początkami diecezji warmińskiej jest bardzo silny. To szósty wielki mistrz prosił papieża, aby na tych terenach założyć diecezję. Udało się to zrobić i jednym aktem prawnym zostały powołane cztery diecezje pruskie.
Szczególnym miejscem w tej historii jest Frombork. Przypomina o tym ks. dr Jacek Wojtkowski, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Na mocy postanowienia papieża Jana Pawła II z 1992 roku diecezja warmińska została podniesiona do rangi metropolii oraz powstały dwie nowe diecezje — elbląska i ełcka. Ks. Jacek Wojtkowski mówi, że w ciągu tych niemal ośmiu wieków istnienia diecezji, to właśnie te ostatnie lata są bardzo ważne.

Dzisiejsza Archidiecezja Warmińska to 33 dekanaty i 245 parafii. Jej terytorium pokrywa się niemal dokładnie z granicami historycznej Warmii. (wandrea/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, kościół, rocznica, Msza święta, diecezja warmińska
Podniebni cyrkowcy nad Giżyckiem i Kętrzynem

Niebo nad Giżyckiem opanowały samoloty. Nad Niegocinem trwa największa impreza lotnicza w Polsce Mazury AirShow. Niedziela (04.08) jest dniem otwartym lotnisk Mazury Residence koło Giżycka i...

Zamknij
RadioOlsztynTV