Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diagnoza: rak jajnika

Fot. Szpital Miejski w Olsztynie

Rak jajnika to drugi, po raku trzonu macicy, najczęstszy nowotwór żeńskich narządów rodnych. Rocznie rozpoznawany jest u blisko 4 tysięcy kobiet.

W 2020 roku było ponad 4,5 tysiąca zachorowań. Około 70 procent przypadków wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Około 3 tysięcy pacjentek umiera z powodu tej choroby. Na Warmii i Mazurach z rakiem jajnika zmaga się 549 kobiet, w tym 122 leczone są w szpitalach. O raku jajnika mówi się, że jest cichym zabójcą, bo bardzo długo nie daje objawów. Dlatego wykrywany jest bardzo późno. Świadomość jest jednym z najważniejszych narzędzi walki z tą chorobą. Co trzeba wiedzieć? Gośćmi audycji Diagnoza byli ginekolodzy ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie: Krzysztof Jabłoński, który kieruje Oddziałem Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa oraz dr n. med. Maciej Żukowski. O swoich doświadczeniach związanych z chorobą opowiada też pani Maria.

Posłuchaj audycji Agnieszki Lipczyńskiej

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w onkologia, rak, leczenie, ginekologia, diagnoza
Astma. Jak skutecznie walczyć z chorobą?

Astma jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Od czego zależy powodzenie w leczeniu? Posłuchaj porad ekspertów. Ponad 4 milionów osób w Polsce ma objawy...

Zamknij
RadioOlsztynTV