Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Astma. Jak skutecznie walczyć z chorobą?

Fot. fotolia.pl

Astma jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Od czego zależy powodzenie w leczeniu? Posłuchaj porad ekspertów.

Ponad 4 milionów osób w Polsce ma objawy astmy, a jedynie 2 miliony 200 tysięcy chorych jest aktywnie leczonych. Co ciekawe, aż 7 lat mija od pierwszych objawów astmy do jej rozpoznania, a 30 procent pacjentów nie kontroluje całkowicie swojej choroby.

Tymczasem właściwe leczenie jest niezbędne do utrzymania dobrej jakości życia. Rozwój choroby zależy od skłonności genetycznych oraz czynników środowiskowych. Najczęściej dotyczy osób cierpiących z powodu alergii, ale nie zawsze tak jest.

Kto jest w grupie ryzyka, jak wygląda życie z astmą i od czego zależy powodzenie w leczeniu? Gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej byli dr n. med Joanna Pawlak – konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób płuc, dr n. med. Magdalena Zakrzewska, która kieruje Oddziałem Alergologiczno-Pulmonologicznym Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie oraz pacjentki chorujące na astmę ciężką.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w diagnoza
Rośnie grono dawców. „Mój szpik otrzymał malutki chłopiec z Polski”

Co 27 sekund na świecie i co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi, która odbiera dotychczasowe życie i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego każda osoba,...

Zamknij
RadioOlsztynTV