Diagnostyka nowotworów jelita grubego na konferencji w Elblągu
Diagnostyka i leczenie nowotworów jelita grubego – to tematy konferencji odbywającej się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Biorą w niej udział lekarze i eksperci z całego kraju.
Są to konsultanci krajowi i regionalni z zakresu onkologii klinicznej, radioterapii, chirurgii onkologicznej, radiologii oraz uczestniczący w procesie diagnostyki – endoskopiści
– mówi Anna Tybińkowska, dyrektor zarządzająca elbląskiego Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED Grupa S.A.
Rak jelita grubego jest nowotworem z którym zmaga się wielu pacjentów – dodaje specjalista chirurgii ogólnej onkologicznej oraz koordynator ośrodka diagnostyki i leczenia raka jelita grubego w Elblągu Marek Pietruszka.
Z punktu widzenia epidemiologii można powiedzieć lapidarnie, że jest to popularne schorzenie, ponieważ biorąc pod uwagę wszystkie jego lokalizacje, tj. górną część jelita grubego oraz dolnej, jest to drugi nowotwór – po raku płuc – występujący u ludzi.
Jednym z poruszanych na konferencji tematów były zagadnienia dotyczące radiologii i radioterapii – wyjaśnia doktor nauk medycznych Grzegorz Wasilewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
Do tej pory radiologia służyła głównie do diagnostyki zmian nowotworowych, później monitorowania leczenia, a aktualnie mówi się o czwartym filarze leczenia chorób onkologicznych, polegającym na naszym czynnym udziale w leczeniu pacjentów.
Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotra Opaczewskiego przypomina, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania.
Możemy mieć świetnych lekarzy, cudowny sprzęt za miliony złotych, ale jeżeli w nas samych nie będzie chęci, żeby pójść na badania profilaktyczne i siebie zdiagnozować, to choroby wykryte w późnym stadium dają dużo mniejsze szanse na przeżycie.
W trakcie elbląskiej konferencji przedstawione zostały także rekomendacje dotyczące planowanych zmian w modelu Krajowej Sieci Onkologicznej.
Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska