Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dezerter Emil C. poszukiwany listem gończym

Polski żołnierz, który zdezerterował i uciekł na Białoruś, będzie poszukiwany listem gończym. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Olsztynie, na wniosek białostockiej prokuratury, zgodził się na tymczasowe aresztowanie 25-letniego Emila C.

O szczegółach powiedział pułkownik Radosław Wiszenko z Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ do spraw wojskowych.

Jeżeli pojawi się w Polsce, wszystkie służby, które mają uprawnienia, powinny go zatrzymać i przetransportować do najbliższego aresztu śledczego. Kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość, żeby Polska wystąpiła o tzw. ekstradycję do Białorusi. Ze względu na realia sytuacji, w której się znajdujemy i prawnokarne kontakty z Białorusią, na tym etapie to jeszcze za wcześnie, żeby taką decyzję podejmować.

00:00 / 00:00

Emil C. był zawodowym żołnierzem 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W połowie grudnia, podczas służby na granicy polsko-białoruskiej, uciekł na Białoruś, gdzie udzielił wielu wywiadów, w których oskarżał polskich żołnierzy o bezprawne działania przy ochronie granicy.

Mężczyzna był wcześniej karany za znęcanie się nad matką, a także zatrzymany za jazdę po pijanemu. Za dezercję grozi mu 10 lat więzienia.

Fot. gpk.gov.by

Autor: A. Skrago / IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w list gończy
Prokuratura wydała postanowienie o postawieniu zarzutów Emilowi Cz.

 - Żołnierz, który w ubiegłym tygodniu uciekł za granicę RP usłyszy zarzut dezercji - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Emilowi Cz. grozi...

Zamknij
RadioOlsztynTV