Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Debata o spornym programie wychowawczym w Gietrzwałdzie

Od lewej: Marcin Sieczkowski, Bogusław Rogalski, Bożena Reszka, Adam Socha, Marek Lewiński, Dariusz Janaszkiewicz, Tomasz Rynkowski i Marek Nowogrodzki. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Czy szkoła podstawowa w Gietrzwałdzie łamie charaktery i osobowość młodych ludzi? Czy „wychowanie do wartości” oznacza w istocie katolicko-narodową indoktrynację? Na te pytania próbowali odpowiedzieć goście Debaty w Polskim Radiu Olsztyn.

Autorzy audycji rozmawiali o idei szkoły, która ma kształtować charakter, budować właściwe postawy i wychowywać. Gośćmi Adama Sochy i Marka Lewińskiego byli: dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Bożena Reszka, prezes oddziału ZNP w Gietrzwałdzie Tomasz Rynkowski, przewodniczący rady rodziców Dariusz Janaszkiewicz, były europoseł Bogusław Rogalski, którego dzieci uczą się w szkole, wójt gminy Gietrzwałd Marcin Sieczkowski i przewodniczący rady gminy Marek Nowogrodzki.

Jednym z priorytetów obowiązujących w szkole od 1 września 2016 roku jest „wychowanie do wartości”. Próba jego zastosowania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Andrzeja Samulowskiego w Gietrzwałdzie spotkała się z gwałtownym sprzeciwem większości nauczycieli zrzeszonych w ZNP oraz części rodziców. Kontestujący program wychowania zaproponowany przez nowa dyrektor panią Bożenę Reszkę stwierdzili, że jest to program szkoły katolickiej, a zaproponowany model wychowania patriotycznego jest „patriotyzmem militarnym”.

Do konfliktu włączył się prezes ZNP Sławomir Broniarz, który stwierdził, że system wychowawczy wprowadzono do szkoły w Gietrzwałdzie „łamiąc charaktery, kręgosłupy i osobowość młodych ludzi”. W tym samym duchu oceniły ten program wychowawczy niektóre media.

Gospodarze debaty Marek Lewiński i Adam Socha zastanawiali się, czy w ogóle należy wychowywać do wartości, co jest istotą wychowania do wartości, jak wychowywać do wartości i do jakich wartości chcemy wychować dzieci i młodzież?

Konflikt światopoglądowy i wychowawczy zaczął się w szkole w Gietrzwałdzie dużo wcześniej, bo w 2014 roku, a jego symbolem stał się sztandar szkolny. Poprzednia dyrektor szkoły odmówiła wydelegowania pocztu sztandarowego na Mszę za Ojczyznę w ramach Gietrzwałdzkich Dni Niepodległości. Argumentowała, iż naruszyłoby to świeckość oraz neutralność światopoglądową i polityczną szkoły, bowiem do tamtejszej podstawówki uczęszczają dzieci różnych wyznań oraz niewierzący, a rodzice mają różne poglądy polityczne. Tymczasem 1 września tego roku nowa dyrektor szkoły Bożena Reszka rozpoczęła rok szkolny od mszy, w której uczestniczył sztandar szkoły co wywołało kontrowersję.

Posłuchaj debaty

Od prawej siedzą: dyrektor szkoły w Gietrzwałdzie Bożena Reszka, były europoseł Bogusław Rogalski, wójt gminy Gietrzwałd Marcin Sieczkowski, przewodniczący rady gminy Marek Nowogrodzki, prezes tamtejszego oddziału ZNP Tomasz Rynkowski i przewodniczący rady rodziców Dariusz Janaszkiewicz. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Bożena Reszka i Bogusław Rogalski. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Od prawej: Tomasz Rynkowski i Dariusz Janaszkiewicz. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Od lewej: Marek Nowogrodzki i Marcin Sieczkowski. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Od lewej Adam Socha i Marek Lewiński. Fot. B. Świerkowska-Chromy

(as/lew/bsc)

Więcej w Gietrzwałd, szkoła, edykacja
Czym są nasze korzenie?

Czy zastanawialiście się kiedyś kim byli Wasi przodkowie? Skąd pochodzili? Jak żyli? Tym właśnie zajmuje się genealogia, czyli nauka o naszych korzeniach. Ostatnio Julka Osmólska odwiedziła...

Zamknij
RadioOlsztynTV