Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Darmowe badania profilaktyczne w ramach nowego programu. Kto może z nich skorzystać?
Po roku zamknięcia, strachu przed koronawirusem i utrudnień związanych z w wizytami u lekarzy przyszedł czas na bezpłatne badania profilaktyczne. Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach?
Profilaktyka 40 Plus to rządowy program, z którego mogą skorzystać osoby, które ukończyły 40 lat. Badania są darmowe i skierowane zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Taka powszechna profilaktyka to odpowiedź na alarm lekarzy, szczególnie onkologów i kardiologów, którzy diagnozują coraz więcej przypadków zachorowań na raka czy choroby sercowe. Związane jest to z pandemią, podczas której z różnych przyczyn nie chodziliśmy do lekarzy.
Ten „dług” możemy teraz odebrać korzystając z darmowych badań. Do badań zachęca Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ w Olsztynie:
To są badania podstawowe, które mają na celu zmierzenie ryzyka chorób krążeniowych, raka jelita grubego, ryzyka choroby gruczołu krokowego u mężczyzn oraz chorób cywilizacyjnych, jak otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Program jest bezpłatny i powszechnie dostępny dla osób powyżej 40. roku życia, które mogą się do tego programu zgłosić same, bez skierowania.
Oprócz morfologii i badań dedykowanych tylko kobietom lub mężczyznom możemy sobie zmierzyć ciśnienie, pomierzyć masę ciała i rytm serca. Wyniki oceni lekarz rodzinny i – jeśli zaistnieje taka potrzeba – skieruje do specjalisty.
Skorzystać z badania może każdy od 40 roku życia, wypełniając ankietę na internetowym koncie pacjenta lub dzwoniąc pod nr 22 735 39 53.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski