Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Darmowe badania profilaktyczne w ramach nowego programu. Kto może z nich skorzystać?

Fot. D. Grzymska

Po roku zamknięcia, strachu przed koronawirusem i utrudnień związanych z w wizytami u lekarzy przyszedł czas na bezpłatne badania profilaktyczne. Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach?

Profilaktyka 40 Plus to rządowy program, z którego mogą skorzystać osoby, które ukończyły 40 lat. Badania są darmowe i skierowane zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Taka powszechna profilaktyka to odpowiedź na alarm lekarzy, szczególnie onkologów i kardiologów, którzy diagnozują coraz więcej przypadków zachorowań na raka czy choroby sercowe. Związane jest to z pandemią, podczas której z różnych przyczyn nie chodziliśmy do lekarzy.

Ten „dług” możemy teraz odebrać korzystając z darmowych badań. Do badań zachęca Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ w Olsztynie:

To są badania podstawowe, które mają na celu zmierzenie ryzyka chorób krążeniowych, raka jelita grubego, ryzyka choroby gruczołu krokowego u mężczyzn oraz chorób cywilizacyjnych, jak otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Program jest bezpłatny i powszechnie dostępny dla osób powyżej 40. roku życia, które mogą się do tego programu zgłosić same, bez skierowania.

00:00 / 00:00

Oprócz morfologii i badań dedykowanych tylko kobietom lub mężczyznom możemy sobie zmierzyć ciśnienie, pomierzyć masę ciała i rytm serca. Wyniki oceni lekarz rodzinny i – jeśli zaistnieje taka potrzeba – skieruje do specjalisty.

Skorzystać z badania może każdy od 40 roku życia, wypełniając ankietę na internetowym koncie pacjenta lub dzwoniąc pod nr 22 735 39 53.

 

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, profilaktyka, Profilaktyka 40 PLUS
Ponad 100 tysięcy osób zgłosiło się na bezpłatne badania profilaktyczne

Program Profilaktyka 40 plus ma odbudować zdrowie Polaków po pandemii. Na badania w całym kraju zapisało się już ponad 100 tysięcy osób. Na czym polegają badania...

Zamknij
RadioOlsztynTV