Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy ZUS będzie dopytywał sąsiadów osób będących na zwolnieniu lekarskim? Rzecznik odpowiada

Fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dementuje informacje, jakie pojawiły się w niektórych mediach, jakoby przedstawiciele ZUS mieli odwiedzać sąsiadów osób będących na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat.

Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów – informuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, że nowe przepisy, które wynikają ze znowelizowanej 24 czerwca 2021 roku ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku i nie dają takich uprawnień ZUS.

Nowe przepisy mają ułatwić ZUS pozyskiwanie pewnych danych, które są potrzebne do wypłaty zasiłków. Zdarzało się, że ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania tych informacji lub dokumentów. Ustawa, która wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku raz na zawsze rozwiąże ten problem. (…)

– wyjaśnia rzecznik ZUS.

00:00 / 00:00

W ustawie zostały więc doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS – zaznaczył Paweł Żebrowski.

 

Autor: B. Gajlewska/ZUS
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwolnienie lekarskie
Młodzież ma zachęcić seniorów do korzystania z Internetu. ZUS ogłosił specjalny konkurs

"Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta banku?" - pod takim hasłem Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów....

Zamknij
RadioOlsztynTV