Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy złoża bursztynu pomogą sfinansować przekop Mierzei Wiślanej? Podczas prac w Nowym Świecie natrafiono na „złoto Bałtyku”

Bursztyn z Morza Bałtyckiego

W miejscu, w którym powstanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostały znalezione dwa złoża bursztynu – potwierdza Urząd Morski w Gdyni.

W lesie w Nowym Świecie wycięte zostały drzewa, wcześniej teren badali m.in. geolodzy. Urząd Morski analizuje wszystkie pozyskane dane i na razie nie podaje szacunkowej wartości bursztynu.

Jak tłumaczy rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska, obecnie trwa analiza całego materiału, także pod kątem ewentualnego wydobycia oraz gromadzenie dokumentacji do wniosku do Ministerstwa Ochrony Środowiska w sprawie koncesji na wydobycie.

Złożenie wniosku zależy od wyników analiz. Pod uwagę brane są przewidywane koszty wydobycia bursztynu oraz sposób jego pozyskiwania. Opracowanie ekspertyz potrwa do kwietnia.

Jak poinformował Radio Olsztyn elbląski poseł PiS Leonard Krasulski, według jego wiedzy wartość bursztynu może wynieść nawet 900 milionów złotych, czyli prawie tyle ile koszty budowy kanału łączącego Bałtyk z Zalewem Wiślanym.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A.Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, bursztyn, przekop, Mierzeja Wiślana, gdynia, Nowy Świat, Urząd Morski
Jedna z najbardziej niebezpiecznych tras zostanie przebudowana. Znikną ”zakręty śmierci” na DK 22 w powiecie elbląskim

Droga krajowa numer 22 zostanie przebudowana na odcinku Fiszewo-Elbląg. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała już umowę na wykonanie projektu jej modernizacji. Za prawie 2...

Zamknij
RadioOlsztynTV