Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy wzrośnie liczba zawodowych rodzin zastępczych? Wprowadzono zmiany w przepisach

Mat. PCPR w Olsztynie

Będą wyższe wynagrodzenia i większe ułatwienia w formalnościach przy podjęciu decyzji o zostaniu rodziną zastępczą. Zmiany wprowadziła nowelizacja przepisów o pieczy zastępczej.

Rodzin, które zapewniają taką formę opieki dzieciom, cały czas brakuje.

Marzenna Szczyglak z Waplewa, która razem z mężem zawodową rodzinę zastępczą prowadzi od 10 lat mówi, że podjęcie decyzji o takiej pracy musi być dobrze przemyślane.

Nie ma czegoś takiego, że wezmę, spróbuję, może mi się uda. To musi być decyzja. Jeśli ktoś nosi głowę w górze, jest pewien, że ma czoło i potrafi przebijać mury, to powinien próbować, pomagać, a to się kiedyś zwróci z podwójną miłością.

00:00 / 00:00

Takich miejsc, jak dom państwa Szczyglaków, w naszym regionie jest więcej, choć wciąż za mało. Dane przedstawił Krzysztof Guzek z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

W roku ubiegłym, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, funkcjonowały 123 zawodowe rodziny zastępcze oraz 38 rodzinnych domów dziecka.

00:00 / 00:00

Nowelizacja przepisów zakłada też możliwość współpracy rodzin zastępczych z innymi powiatami niż tylko ten, w którym się mieszka. Powstaje także Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej, który zgromadzi w jednym miejscu komplet danych pozwalających m.in. szybciej i łatwiej znaleźć wolne miejsce dla dziecka na obszarze całego kraju.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rodzina zastępcza
Brakuje chętnych do zostania rodziną zastępczą. Dzieci potrzebują pomocy

Brakuje rodzin zastępczych, a dzieci kierowanych do pieczy zastępczej jest coraz więcej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2021 roku taką opieką objętych...

Zamknij
RadioOlsztynTV