Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Senat wybierze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich? Posłuchaj Porannych Pytań


Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich był jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. W audycji spotkały się parlamentarzystki z regionu: posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert oraz senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.

W czwartek Sejm wybrał na Rzecznika Praw Obywatelskich posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Wybór izby niższej wymaga jeszcze zgody Senatu. Powołanie RPO jest konieczne, ponieważ 9 września ubiegłego roku upłynęła kadencja Adama Bodnara.

Elżbieta Gelert była przekonana, że Senat – w której PiS nie ma większości – nie zatwierdzi kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego.

To nie powinien być kandydat związany z jakąkolwiek opcją polityczną. To nie ma być funkcja polityczna.

Senator PiS Bogusława Orzechowska stwierdziła natomiast, że Bartłomiej Wróblewski – jako Rzecznik Praw Obywatelskich – nie reprezentowałby interesu jednej partii politycznej.

Ja uważam, że jest to bardzo dobry kandydat, który nie będzie reprezentował tylko PiS-u, jak dotychczasowy rzecznik, który praktycznie reprezentował tylko Platformę Obywatelską.

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego aktualny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar może pełnić swoją funkcję jeszcze przez trzy miesiące. W tym czasie powinien zostać wybrany nowy rzecznik.

Goście audycji zgodni byli natomiast w kwestii szkół, które w ocenie parlamentarzystek powinny zostać otwarte przy kolejnym etapie luzowania obostrzeń.

Posłuchaj Porannych Pytań 

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Elżbieta Gelert, video
49-latek z okolic Olsztyna zatrzymany. Uprawiał prawie 500 krzaków konopi indyjskich [ZOBACZ FILM]

Policjanci z Olsztyna i Gdańska zlikwidowali plantację konopi indyjskich, na której rosło niemal 500 krzewów. Zabezpieczyli również prawie 4 kilogramy gotowego suszu. Zatrzymany 49-latek odpowie za...

Zamknij
RadioOlsztynTV