Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy sędzia Juszczyszyn wróci do orzekania? Posłuchaj rozmowy z Maciejem Nawackim członkiem Krajowej Rady Sądownictwa

Czy sędzia Paweł Juszczyszyn zostanie przywrócony do orzekania w Olsztynie? „Uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego podlega wykonaniu” – powiedział Maciej Nawacki. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa był gościem Porannych Pytań.

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, który zajmował się sprawą, zdecydował, że sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, sędzia Maciej Nawacki powiedział, że to decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest wiążąca.

W ocenie prezesa Nawackiego Sąd Rejonowy w Bydgoszczy próbuje „zakwestionować uchwałę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”. Gość Porannych Pytań podkreślał, że „przestrzega w pełni prawa”. Innego zdania jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, które w mediach społecznościowych napisało, że „sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy”.

W Porannych Pytaniach prezes Nawacki mówił również o zamieszaniu wokół Rzecznika Praw Obywatelskich.

– W ciągu trzech miesięcy niestety nie uda się wybrać nowego rzecznika  – ocenił sędzia Maciej Nawacki.

Tak skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich pełnić funkcję po upływie kadencji jest niezgodny z konstytucją. Trybunał poinformował, że przepis ten „traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw”. Maciej Nawacki stwierdził na naszej antenie, że „mamy do czynienia z klinczem”.

W czwartek Sejm wybrał na Rzecznika Praw Obywatelskich posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Wybór izby niższej wymaga jeszcze zgody Senatu. Powołanie RPO jest konieczne, bo 9 września ubiegłego roku upłynęła kadencja Adama Bodnara.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w KRS, Maciej Nawacki
Sąd uchylił postanowienie o nałożeniu grzywny na szefową Kancelarii Sejmu

Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił postanowienie o ukaraniu szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej grzywną za odmowę przedstawienia list poparcia do KRS i niezastosowanie się do zarządzenia...

Zamknij
RadioOlsztynTV