Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy polskie wędzonki są szkodliwe dla zdrowia?

Fot. Łukasz Węglewski

Producenci protestują, eksperci przekonują, że konieczne jest przestrzeganie procedur.

Temat wędzonek powrócił podczas konferencji w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. 1 września ma zacząć obowiązywać unijne prawo znacznie ograniczające dopuszczalną ilość substancji smolistych w wyrobach wędzonych.

Producenci wędzonych wędlin uważają, że unijne przepisy mogą doprowadzić do tego, iż wiele małych firm wykorzystujących tradycyjne receptury może zniknąć z rynku. Nie stać nas będzie na dostosowanie do nowych przepisów – mówi Zbigniew Rolka z Małdyt.

00:00 / 00:00

Tymczasem Tadeusz Kawa, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej uważa, że nowe przepisy pomogą uporządkować metody wędzenia.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, Polska wycofała wniosek z Komisji Europejskiej o ulgowe potraktowanie producentów wędzonek. Marek Sawicki prosił wprawdzie Brukselę o 3-letni okres przejściowy, ale potem powiedział, że skala problemu jest niewielka i okres przejściowy nie będzie potrzebny. (kwiat/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność, UE
Sanepid nie ma zastrzeżeń do fast foodów

Fast foody czyli szybkie jedzenie oferowane w budkach i punktach gastronomicznych w Elblągu są bezpieczne – orzekł tamtejszy Sanepid. Nie ma zastrzeżeń do czystości obiektów i...

Zamknij
RadioOlsztynTV