Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy opłaca się brać kredyt balonowy na samochód używany? Sprawdzamy!

Decydując się na zakup samochodu, możemy skorzystać z różnych form finansowania. Przedsiębiorcy wybierają zazwyczaj leasing, natomiast osoby prywatne kredyt samochodowy. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób – kredyt balonowy. Czy ta metoda może być opłacalna?

Wszystkie wymienione metody mają wiele podobieństw, dlatego ich opłacalność uzależniona jest czasami od detali. Podpowiadamy, kiedy najlepszym rozwiązaniem może być kredyt balonowy na samochód oraz na czym dokładnie polega ten rodzaj pożyczki.

Czym jest kredyt z ratą balonową?

Kredyt balonowy na samochód swoją nazwę zawdzięcza nietypowej konstrukcji spłaty zobowiązania. Na początku jednak należy wspomnieć o wkładzie własnym, co upodabnia nieco kredyt samochodowy z ratą balonową do kredytu hipotecznego. W przypadku pojazdów wkład własny zazwyczaj waha się między 10 a 30% wartości auta. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy kredytodawcy wymagają od klientów wkładu własnego.

Następnie przechodzimy do meritum, czyli comiesięcznych rat. W przypadku kredytu balonowego na samochód, raty przez większość okresu kredytowania są bardzo niskie i często składają się na nie jedynie odsetki od zaciągniętego zobowiązania. Natomiast najważniejszym momentem jest tzw. rata balonowa, która jest zdecydowanie wyższa od wcześniejszych. W skrajnych przypadkach może ona wynosić całą wartość auta, pomniejszoną jedynie o wpłacony wcześniej wkład własny.

Rata balonowa i co dalej?

Kiedy przychodzi do spłaty raty balonowej, kredytobiorca ma do wyboru trzy scenariusze:

  • może spłacić ratę i zatrzymać pojazd,
  • może refinansować zobowiązanie i rozbić ratę balonową na kolejne raty,
  • może zwrócić pojazd w ramach spłaty raty balonowej i sfinansować zakup kolejnego auta.

Okres finansowania auta za pomocą kredytu balonowego wynosi najczęściej od 3 do 5 lat. To wystarczający okres, w którym sytuacja finansowa kredytobiorcy może się diametralnie zmienić. Stąd kredyt balonowy cieszy się sporym zainteresowaniem, gdyż pozostawia kredytobiorcy więcej możliwości. Rozwiązanie to działa najczęściej w przypadku nowych pojazdów, ale możliwy jest również kredyt balonowy na samochód używany.

Kredyt balonowy przypomina bardzo leasing samochodów używanych (https://carberry.pl/) oraz nowych, jednak pod wieloma względami czasami okazuje się atrakcyjniejszym rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Główną zaletą jest wspomniana elastyczność, która daje sporo możliwości kredytobiorcy. Niskie raty przez większość okresu kredytowania sprawiają, że zakup samochodu staje się krokiem obarczonym niskim ryzykiem, co może być szczególnie ważne w przypadku aut używanych.

 

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Policjanci uratowali psy ze studni

Pies uwięziony w głębokiej studni - takie zgłoszenie dostali w środę rano policjanci z Susza. Pojechali na miejsce i razem ze strażakami wyciągnęli psa z trzymetrowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV