Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czwarty pojemnik na śmieci dla każdego. 1 lipca wchodzą w życie przepisy dotyczące segregowania odpadów komunalnych. Czy Olsztyn jest gotowy na zmiany?

Czwarty, brązowy pojemnik przeznaczony będzie na tzw. odpady kuchenne

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska pojawi się znacząca nowość czyli brązowy pojemnik na odpady.

– Czwarty, brązowy pojemnik przeznaczony będzie na tzw. odpady kuchenne – wyjaśnia Katarzyna Żurek z Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

Gminy mają 5 lat na wdrożenie nowych przepisów. Do tej pory żadna z 37 gmin województwa warmińsko-mazurskiego, obsługiwanych przez ZGOK Olsztyn, nie jest gotowa na wprowadzenie brązowych pojemników.

– Olsztyn deklaruje, że zrealizuje wymogi rozporządzenia 1 lipca 2018 roku, bo do tego czasu wygasną aktualne umowy na wywóz śmieci – wyjaśnia Ewa Łukasik-Błażejewicz z wydziału środowiska w olsztyńskim ratuszu i dodaje, że będzie drożej.

Jak zmienią się opłaty za śmieci? W najbliższą środę olsztyńscy radni omówią regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie Olsztyn wprowadzający nowe zasady gospodarowania odpadami.

Na Warmii i Mazurach nie ma specjalistycznego zakładu, który mógłby odbierać i przerabiać odpady biodegradowalne, z nowych, brązowych pojemników. Są plany wybudowania takiej instalacji, ale do tego czasu tzw. odpady kuchenne będą wywożone poza województwo, co także podniesie opłaty za śmieci.

Czwarty, brązowy pojemnik przeznaczony będzie na tzw. odpady kuchenne

(MKwiatkowska/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, śmieci
Czy spalarnia śmieci w Olsztynie rozwiąże problemy z odpadami czy je spotęguje? Posłuchaj debaty publicystycznej Polskiego Radia Olsztyn

Czy niezamożne gminy z Warmii i Mazur stać na płacenie za śmieci stawek, na jakie nie stać bogatej Gdyni? Czy spalarnia śmieci rozwiąże problemy z odpadami,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV