Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Józef Dziki o 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych: to historia drogi do wolności
„To, jak wygląda dzisiaj Polska, to sukces działalności Solidarności po 1989 roku” – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn przewodniczący regionalnej Solidarności Józef Dziki.
Dziś 31 sierpnia, 41. rocznica podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których Solidarność rozpoczęła swoją oficjalną i legalną działalność. W ocenie Józefa Dzikiego pamięć o tych wydarzeniach nie może zaginąć.
Jakby ktoś nie przypominał mi tych bohaterów, których czcimy i przypominamy, to nie wiedziałbym o nich i miałbym zafałszowaną historię, jak uczono mnie w podstawówce (…) o rosyjskich wodzach i dowódcach. Dlatego polski sierpień 1980 roku pięknie wpisuje się w tę historię drogi do wolności (…)
„To była wielka radość, skakaliśmy wysoko, dobrze, że lampy nie pospadały” – tak Józef Dziki wspominał podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 roku. O tym fakcie, razem z innymi pracownikami, dowiedział się przebywając na sali BHP zakładów mięsnych w Morlinach.
Gdy pojawiła się ta wiadomość, to do swoich dyrektorów zameldowaliśmy, że Solidarność jest zarejestrowana i działamy teraz oficjalnie, tak jak tego chcieliśmy i o to walczyliśmy.
31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie. Otworzyło drogę do powstania Solidarności i rozpoczęło przemiany ustrojowe w Polsce.
W Porannych Pytaniach Józef Dziki stwierdził także, że – choć Lech Wałęsa ma gigantyczne zasługi dla wolności Polski – to ma do niego żal. W ocenie Dzikiego Wałęsa, w związku z podejrzeniami o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, stał się niewiarygodny. Przypomnijmy, że sam Lech Wałęsa zaprzecza współpracy z SB.
Posłuchaj Porannych Pytań
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński