Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Częstsze kontrole czy stare przyzwyczajenia? Sypią się mandaty z nowego taryfikatora

Fot. R. Pietruszka (PAP)

Po zmianie taryfikatora mandatów kierowcy wciąż łamią prawo. Możliwości są dwie: albo policjanci skrupulatniej podchodzą do karania, albo część kierowców, po początkowym szoku, wróciło do dawnych przyzwyczajeń.

– Rezultat jest taki, że w analogicznym okresie wystawiono więcej mandatów – potwierdza st. aspirant Rafał Jackowski z biura prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.

W tym roku od początku stycznia nałożono ponad 6 800 mandatów, a w analogicznym okresie minionego roku – 5,5 tysiąca. Co cieszy, znacząco spadła liczba osób, które decydują się na jazdę po wypiciu alkoholu.

00:00 / 00:00

Grzegorz Bucała, psycholog transportu wyjaśnia, że wszystkiemu winna jest ludzka natura. Człowiek do pewnych faktów i zmian przyzwyczaja się. W tym przypadku działa tu mechanizm kary hipotetycznej, czyli myślenia: „a nuż się uda”. Podejmując świadomą decyzję o złamaniu przepisów człowiek dokonuje bilansu zysku i ewentualnej straty.

00:00 / 00:00

Tylko ostatniej doby warmińsko-mazurscy policjanci wystawili kilka mandatów. Najdroższy opiewał na kwotę 2,5 tysiąca złotych.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, mandat, kara, ruch drogowy
Sypią się wysokie mandaty za łamanie przepisów drogowych. Płacą kierowcy i rowerzyści

Nowy taryfikator z dużo wyższymi karami finansowymi, ma być straszakiem dla piratów drogowych. Jak pokazują policyjne statystyki, nadal wielu kierowców jeździ niebezpiecznie. Tylko w ciągu minionej...

Zamknij
RadioOlsztynTV