Część gmin wzorcowo poradziło sobie z ustawą śmieciową
Gminy, które wspólnie zdecydowały się wdrażać tzw. nową ustawę śmieciową nie mają z tym żadnych problemów. Przykładem jest gmina Morąg, która należy do Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego Czyste Środowisko.
Teren, na którym znajduje się 19 gmin, podzielono na 5 sektorów i ogłoszono przetargi na wyłonienie operatora. W sektorze, do którego należała gmina Morąg wygrało tutejsze Przedsiębiorstwo Oczyszczania, zatrudniające ponad 40 osób. Mieszkańcy są zadowoleni, bo ceny pozostały na tym samym poziomie, co przed wprowadzeniem ustawy.
Jak powiedział burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski, za śmieci zmieszane mieszkańcy płacą 9 złotych za osobę, a za segregowane – 7 złotych.
Związek Gmin Czyste Środowisko wybudował i wciąż modernizuje Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Rudnie koło Ostródy. Tam zwożone są odpady ze wszystkich gmin, należących do związku, wykorzystując stacje przeładunkowe. Tak jest w przypadku zlikwidowanego wysypiska koło Morąga, gdzie zwozi się śmieci z całego sektora, prasuje i kontenerami wywozi do Rudna.
Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego Czyste Środowisko swoim zasięgiem obejmuje obszar około 4 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkany przez ponad 218 tysięcy osób. (grzym/bsc)