Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cyfrowy mammograf trafił do elbląskiego szpitala. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń w Polsce

Fot. A. Pastuszka

Od września pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu mogą korzystać z nowoczesnego mammografu. To trzeci tak zaawansowany technologicznie tego typu sprzęt w Polsce.

Dzięki niemu zmiany nowotworowe w piersiach mają być szybciej wykrywane i diagnozowane. Cyfrowy aparat do mammografii kosztował prawie dwa miliony złotych. Sprzęt został kupiony z myślą o pacjentkach. Jest bardziej komfortowy dla kobiet oraz pozwala na wykonanie pogłębionej diagnostyki piersi. Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu liczą także, że nowy sprzęt przyczyni się do wzrostu prowadzonych badań. Obecnie z diagnostyki korzysta jedynie 40 procent kobiet.

Panie pomiędzy 50 a 69 rokiem życia mammografię mogą wykonać bezpłatnie raz na dwa lata. Pozostałe kobiety takie badanie mogą zrobić na podstawie skierowania od lekarza specjalisty.

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kobieta, kobiety, rak piersi, badanie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Wysokie zarobki priorytetem dla polskich 20-30 latków. Znamy wyniki badań

Dla prawie 60 proc. przedstawicieli pokolenia Y w Polsce priorytetem są wysokie zarobki i dostatnie życie - wynika z opublikowanego we wtorek badania „Global Millennial Survey...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV