Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cyberżołnierze z Olsztyna otrzymali sztandar

Fot. W-MUW

Od dziś Regionalne Centrum Informatyki w Olsztynie ma sztandar. Jednostka istnieje od 5 lat. Jej zadaniem jest zapewnienie ciągłości dowodzenia i łączności.

Zasięgiem działania obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, część Mazowsza i Lubelszczyzny. Olsztyńskie centrum informatyczne podlega Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Obecny na olsztyńskich uroczystościach dowódca Komponentu generał dywizji Karol Molenda podkreślił, że cyberwojsko jest obecnie nieodłącznym elementem każdej nowoczesnej i silnej armii.

Nie ma możliwości, by obecnie siły zbrojne mogły realizować jakiekolwiek działania bez odpowiedniej łączności, bez komunikacji, bez wymiany informacji i wymiany danych. Budujemy systemy informatyczne, które są wykorzystywane przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, ale również dbamy o ich cyberbezpieczeństwo, monitorujemy zagrożenia, przeciwdziałamy atakom. Budujemy nasze kompetencje do cyberrozpoznania i działań ofensywnych.

– wyjaśnił.

Generał dywizji Karol Molenda zauważył, że w związku z pomocą udzielaną przez Polskę walczącej Ukrainie, nasze systemy informatyczne są ostatnio szczególnie narażone na ataki ze wschodu.

Matką chrzestną sztandaru została Joanna Kaczmarczyk – prawnuczka patrona olsztyńskiej jednostki pułkownika Maksymiliana Ciężkiego, który był współtwórcą sukcesu złamania kodu Enigmy. Dla pani Joanny było to duże przeżycie.

Jestem matką chrzestną, ale do tej pory tylko dzieci. Tu nagle jest sztandar imienia pradziadka. Wielka duma i fantastyczna uroczystość. Pierwszy raz byłam na wojskowej uroczystości nadania sztandaru. Jestem bardzo szczęśliwa

– powiedziała wzruszona.

Komendant Regionalnego Centrum Informatyki pułkownik Zbigniew Majkowski dodał, że w związku z sytuacją na wschodniej granicy, która jest także granicą NATO, jednostka będzie wzmacniana.

Powstaną dodatkowe węzły teleinformatyczne, które będą zabezpieczać nowo formowaną 1. Dywizję Piechoty Legionów jak i wzmocnienie 16. Dywizjo Zmechanizowanej

– powiedział.

Obecny na uroczystości wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki mówił, że cyberwojska w obecnym, niespokojnym czasie są koniecznością dla zwiększania bezpieczeństwa.

To jest odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, gdzie duża część działań wojennych i hybrydowych dzieje się w cyberprzestrzeni. Aby skutecznie chronić społeczeństwo potrzebne są wojska, które operują w tej domenie

– zaznaczył.

Uroczystości nadania sztandaru zakończyły występ orkiestry wojskowej i pokaz sprzętu wojskowego.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

ppłk. Maksymilian Ciężki patron Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w wojsko, armia, sztandar, Regionalne Centrum Informatyki w Olsztynie, cyberwojsko
Uroczysta przysięga żołnierzy WOT w Braniewie. „Spełnili swoje zadanie”

Ponad stu żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w Braniewie uroczystą przysięgę. Tym samym zakończyli  szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Jak powiedział podczas uroczystości pełniący obowiązki...

Zamknij
RadioOlsztynTV