Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej osób korzysta z pomocy terytorialsów. Żołnierze docierają w najdalsze zakątki województwa warmińsko-mazurskiego

Fot. 4 W-MBOT

Koronawirus jest szczególnie groźny dla osób starszych. I to między innymi tej grupie ludzi pomagają wolontariusze oraz żołnierze z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Z każdym dniem rośnie liczba osób objętych pomocą.

Seniorzy, którym pomagamy podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z Banków Żywności. Jesteśmy gotowi dotrzeć wszędzie gdzie będzie potrzebna nasza pomoc.

– podkreśla Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wsparcie osób starszych polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na podstawowe potrzeby. W wielu miejscach w regionie kontakt telefoniczny jest jednak niemożliwy, a dojazd do tych osób – utrudniony. Wielu seniorów mieszka z dala od sklepów i aptek. Żołnierze i pracownicy ośrodków docierają nawet w najbardziej odległe miejsca województwa.

Jak podkreśla Teresa Nowacka, kierownik GOPS w Pieckach, tylko dzięki pomocy terytorialsów udało się dotrzeć do tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy:

Nie mamy środków transportu, a osoby starsze i schorowane nie mogą same odebrać żywności z magazynów

Seniorzy w tym czasie potrzebują szczególnej opieki.

Wsparcie i pomoc osobom starszym to jedno z naszych najważniejszych zadań. Teraz ma ono szczególny wymiar, bowiem to właśnie osoby starsze, często schorowane są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Staramy się zminimalizować to ryzyko i jeszcze intensywniej działamy na rzecz ich bezpieczeństwa

– zaznacza szer. Sabina Mazurek, żołnierz 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie, koordynator ds. wsparcia seniorów.

Wsparcie nie ogranicza się jedynie do pozostawienia żywności seniorom. Terytorialsi i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej znajdują czas na rozmowę, podczas której analizują sytuację i określą dalsze potrzeby.

Nie znajduję słów, by opisać widzianą w oczach tych ludzi wdzięczność za pomoc, z którą przyszliśmy. Ta pomoc jest potrzeba nie tylko w czasie kryzysu. Nie wszyscy mają prąd, wodę i niestety nie każdy z nich może liczyć na pomoc najbliższych

– dodaje szer. Sabina Mazurek.

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach, w podziękowaniu za pomoc, przekazali terytorialsom własnoręcznie uszyte maseczki ochronne.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, terytorialsi, Monika Jabłońska-Buder
Bliższe spotkania – 01.04.2020

Pomoc w dobie epidemii koronawirusa oraz działalność grup wsparcia - to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Izabela Malewska. W Polsce i na świecie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV