Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej oddziałów będzie przyjmować zakażonych koronawirusem

Fot. PAP / Mateusz Marek

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, w warmińsko-mazurskich szpitalach powstają nowe miejsca. Obecnie jest ich 286.

Pacjentów z COVID-19 leczą szpitale w Ostródzie, Elblągu, Nidzicy i Szczytnie, gdzie zwiększana jest liczba miejsc. Łóżka covidowe ma również szpital dziecięcy w Olsztynie. Jak powiedział Radiu Olsztyn Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, we wtorek oddział covidowy został otwarty w Lidzbarku Warmińskim, wkrótce ma być uruchomiony w szpitalu wojskowym w Ełku (50 miejsc, w tym kilka respiratorowych).

W planach jest tworzenie takich miejsc w Braniewie i Nowym Mieście Lubawskim. Docelowo w regionie ma być ponad 1300 łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Duża liczba chorych w Elblągu

Oddział covidowy w elbląskim szpitalu miejskim jest już niemal zapełniony chorymi, którzy wymagają hospitalizacji. Zajętych jest 25 łóżek i dwa z pięciu stanowisk intensywnej terapii.

Placówka, decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego przekształciła 28-łóżkowy oddział zakaźny na miejsce leczenia chorych z SARS-CoV-2 oraz OIOM w części przy ulicy Żeromskiego. W tym samym miejscu ma też pięć łóżek do obserwacji osób zakażonych koronawirusem. W piątek, który był pierwszym dniem oddziału covidowego po kilkumiesięcznej przerwie, trafiło tam siedmiu chorych, w tym jeden pod respirator. Po trzech dniach jest ich trzy razy więcej – większość to elblążanie wymagający pomocy w ratowaniu zdrowia i życia.

Pacjenci są pod opieką doświadczonego personelu. To osoby, które przeszły dużą szkołę od początku pandemii

– zapewnia rzeczniczka szpitala Małgorzata Adamowicz.

Szpital ma wszystko, co jest potrzebne – leki i tlen. W niemal stu procentach medycy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. W Elblągu pełną ochronę przeciw COVID-19 przyjęło ponad 54 procent mieszkańców. Punkt szczepień powszechnych wciąż działa.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: K. Kantor / M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus
Ponad sto zakażeń w regionie, w kraju zmarło 9 osób

Badania potwierdziły 4514 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 9 osób z COVID-19 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Równo rok temu zanotowano 15 578 nowych przypadków...

Zamknij
RadioOlsztynTV