Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co najmniej 32 przestępców seksualnych i pedofilów z Warmii i Mazur trafiło do publicznego rejestru

Co najmniej 32 skazanych za okrutne gwałty lub pedofilię może mieszkać na Warmii i Mazurach. Tak wynika z publicznej części rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, który został udostępniony wraz z początkiem roku. Znajdują się w nim dane najgroźniejszych osób.

W części ogólnodostępnej są imiona i nazwiska oraz fotografie prawie 800 skazanych prawomocnie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, a także pedofilów-recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem. Są tam też dane o miejscach ich zamieszkania  oraz o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa; o ewentualnej przerwie w karze, czy warunkowym zwolnieniu skazanego.

– Sięgamy po sprawdzone rozwiązania – mówił na antenie Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. – To rozwiązania z Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Każdy obywatel jest w stanie sprawdzić i zobaczyć, gdzie przebywa np. pedofil – podkreślał minister.

Na Warmii i Mazurach mogą mieszkać co najmniej 32 osoby z takimi wyrokami. Co najmniej, bo Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało również inny spis z ograniczonym dostępem. Z tej bazy mogą korzystać wyłącznie przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także dyrektorzy szkół.

Policjanci wciąż ustalają miejsca pobytu 16 osób. Można jednak podejrzewać, że mieszkają w naszym województwie, bo tu się urodzili. – Ale osoba, która przebywa na wolności i której dane zostały zawarte w rejestrze, jest zobowiązana do podania faktycznego adresu pobytu w jednostce organizacyjnej policji właściwej ze względu na miejsce pobytu – powiedział Radiu Olsztyn st. sierż Tomasz Markowski z KWP w Olsztynie. – Musi to nastąpić w terminie trzech dni od dnia powiadomienia go o takim obowiązku – dodał Markowski.

Dziennikarz Radia Olsztyn przeanalizował dane wszystkich osób zawartych w rejestrze publicznym. 48 z nich ma związek z Warmią i Mazurami. Tu się urodzili, mieszkali lub wciąż żyją. 16 z nich jest w więzieniach: zakładach karnych lub aresztach śledczych (nie tylko w naszym regionie, ale także m.in. na Pomorzu, Podlasiu i Podkarpaciu). W rejestrze jest jedna kobieta.

Większość osób została skazana za gwałt, nierzadko ze szczególnym okrucieństwem. 3 osoby odbywają kary za wykorzystanie seksualne małoletniego. Jedna odsiedziała już wyrok za to okrutne przestępstwo i teraz mieszka w gminie Grunwald. W rejestrze jest także mężczyzna skazany za posiadanie tak zwanych treści pedofilskich. Policjanci ustalają gdzie może teraz mieszkać.

Najmłodszy przestępca ma aktualnie 21 lat. Do zakładu karnego w Gdańsku, gdzie aktualnie przebywa, trafił za gwałt.

Najstarszy przestępca z listy ma 67 lat i mieszka w Olsztynie. W 1981 roku w Legnicy na Dolnym Śląsku został skazany na 9 lat więzienia za gwałt. Odsiedział swoje i wyszedł.

Najgroźniejsi przestępcy umieszczeni na liście to bez wątpienia 60-latek z Wielkopolski. W połowie lat 80-tych w Kleszczewie niedaleko Poznania zgwałcił, a następnie zabił kobietę. W więzieniu przesiedział 25 lat. Teraz mieszka w Olsztynie.

Drugą osobą, która trafiła do więzienia za gwałt i zabójstwo jest 44-latek, który urodził się w Nowym Mieście Lubawskim. Do zbrodni doszło w 1994 roku. Mężczyzna od kilku lat jest na wolności, ale nie wiadomo, gdzie mieszka.

W ogólnodostępnym Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym znajduje się obecnie 768 nazwisk osób z całej Polski.

Na pierwszy efekt po opublikowaniu listy nie trzeba było długo czekać. W jednym z miast Małopolski rodzice odkryli, że w miejscowym domu kultury pracuje pedofil. Konsekwencje czekają teraz dyrektora placówki.

Zarządzający domem kultury jest bowiem zobowiązany do sprawdzenia, czy osoba jaką zatrudnia nie figuruje w rejestrze pedofilów. Jeśli nie dopełni tego obowiązku grozi mu grzywna lub nawet areszt.

W publicznym rejestrze nie ma na przykład prawomocnie skazanych za pedofilię i molestowanie – Teodora K. z małej miejscowości pod Pieniężnem oraz księdza z Garbna koło Kętrzyna. Być może ich nazwiska są w rejestrze z ograniczonym dostępem.

Rejestr znajdziesz klikając w link.

Posłuchaj analizy Marka Lewińskiego.

 

Autor: M. Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pedofil, skazany
Od tego roku nazwiska gwałcicieli i pedofilów są dostępne w internecie

Od 1 stycznia nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Do rejestru publicznego trafiły...

Zamknij
RadioOlsztynTV