Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Co mieszkańcy regionu sądzą o budowie płotu na granicy z Rosją?
Ochrona granicy Polski i Unii Europejskiej to jeden z tematów, który zdominował kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czy na granicy z rosyjskim obwodem królewieckim powinien powstać płot podobny do tego, który stoi na granicy polsko-białoruskiej?
Pytaliśmy o to mieszkańców naszego regionu. Tu zdania są podzielone. Jedni, przeciwni temu pomysłowi, stwierdzili, że będzie on rodził konflikty podobne do tych na granicy z Białorusią i że nie jest to nam potrzebne. Zwolennicy postawienia płotu mówili, że musimy się zabezpieczyć na wszelkie możliwości ataków hybrydowych, a także konwencjonalnych.
Czasy są niepewne, dlatego należy zwiększyć bezpieczeństwo tego odcinka
– mówił jeden z pytanych mężczyzn.
Mieszkaniec Bartoszyc dodał, że nie ma dnia, żeby na granicy polsko-rosyjskiej nie było zatrzymania i przyznał, że zapora jest konieczna.
Wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek jest zdania, że jako kraj musimy się zabezpieczyć.
Zmiana naszego podejścia nastąpiła w momencie, kiedy Rosja najechała Ukrainę. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Wszystko to trzeba zrobić w konsultacji z ekspertami
– dodał kandydat do Parlamentu Europejskiego.
Piotr Cezary Lisiecki z Konfederacji również popiera budowę stałej zapory na granicy.
Polskie służby powinny śledzić ruch lotniczy z kierunków Bliskiego Wschodu do Królewca. Gdyby taki ruch się zaczął, to ten mur się nam przyda
– przyznał.
Kandydujący do europarlamentu z list Koalicji Obywatelskiej wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Jacek Protas przypomniał o projekcie „Tarcza Wschód”.
Na pewno będzie wzmacniana bariera na granicy z Białorusią. Czy takie samo rozwiązanie będzie na granicy z Rosją? Tego nie wiem. Musimy poczekać na decyzje ministrów
– dodał.
Granica z obwodem królewieckim ma koło 200 kilometrów. Polityczne decyzje ws. płotu na granicy jeszcze nie zapadły. Do 2028 roku rozwijany będzie natomiast projekt „Tarcza Wschód”. Zakłada przeznaczenie około 10 miliardów złotych na inwestycje na granicy z Rosją i Białorusią.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski