Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cis z wolą życia na 4 miejscu w konkursie Drzewo Roku 2014

Około 350-letni cis z nadleśnictwa Wipsowo znalazł się w finale tegorocznego konkursu Drzewo Roku. Fot. Tomek Pikuła

Ponad 300-letni cis z nadleśnictwa Wipsowo w gminie Barczewo znalazł się w pierwszej piątce tegorocznego konkursu „Drzewo Roku”.

Dąb Słowianin został Drzewem Roku 2014. Fot. Klub Gaja

Wygrał „Dąb Słowianin” z Dolnego Śląska, który ma 450 lat i pień o szerokości 7 i pół metra. Zdobył ponad 5 tysięcy głosów.

Cis z Warmii i Mazur zajął 4 miejsce. Zagłosowało na niego 1050 osób. Drzewo z Wipsowa ma ciekawą historię. W 2011 roku nad nadleśnictwem przeszła potężna nawałnica. Cis padł na ziemię, ale leśnicy zrobili wszystko, żeby reanimować wiekowego pacjenta. Codziennie przez 2 tygodnie podlewali drzewo, licząc na to, że przeżyje – opowiada Adam Pietrzak z Regionalej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Cis to najstarszy chroniony gatunek drzewa w Polsce. W średniowieczu robiono z niego łuki – dlatego też tak szybko znalazło się pod ochroną. A z jagód cisa produkuje się leki przeciwnowotworowe. (lew/bsc)

Około 350-letni cis z nadleśnictwa Wipsowo znalazł się w finale tegorocznego konkursu Drzewo Roku. Fot. Tomek Pikuła

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cis
Wiekowy cis spod Bartoszyc walczy o tytuł Drzewa Roku

Około 350-letni cis z nadleśnictwa Wipsowo znalazł się w finale tegorocznego konkursu "Drzewo Roku". O tytuł rywalizuje z 16 innymi drzewami z całej Polski, m.in: Dębem...

Zamknij
RadioOlsztynTV