Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiekowy cis spod Bartoszyc walczy o tytuł Drzewa Roku

Około 350-letni cis z nadleśnictwa Wipsowo znalazł się w finale tegorocznego konkursu Drzewo Roku. Fot. Tomek Pikuła

Około 350-letni cis z nadleśnictwa Wipsowo znalazł się w finale tegorocznego konkursu „Drzewo Roku”.

O tytuł rywalizuje z 16 innymi drzewami z całej Polski, m.in: Dębem Dragonów z Oleśnicy na dolnym Śląsku i lipą z zabytkowego parku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Choć nie jest tak stary jak Dąb Bartek, ani wysoki jak Jodła z Babiej Góry to cis z nadleśnictwa Wipsowo w gminie Barczewo rośnie równie dumnie i ma bardzo ciekawą historię. W 2011 roku nad nadleśnictwem przeszła potężna nawałnica. Cis padł na ziemię, ale leśnicy zrobili wszystko, żeby reanimować swojego wiekowego pacjenta. Codziennie, przez dwa tygodnie, podlewali drzewo, licząc na to, że przeżyje. Tak też się stało.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Cis to najstarszy chroniony gatunek drzewa w Polsce. W średniowieczu robiono z niego łuki – dlatego też tak szybko znalazło się pod ochroną. A z jagód cisa produkuje się leki przeciwnowotworowe.

O tym, które drzewo zdobędzie tytuł „Drzewa roku” zadecydują internauci. Na cis z Wipsowa można głosować na stronie internetowej www.drzeworoku.pl

Około 350-letni cis z nadleśnictwa Wipsowo znalazł się w finale tegorocznego konkursu Drzewo Roku. Fot. Tomek Pikuła

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drzewo, przyroda, cis, Drzewo Roku
Orientuj się, czyli leśne lekcje dla najmłodszych

Jak zachować się w lesie, przygotować się do leśnej wyprawy i co robić, by nie zabłądzić podczas wędrówek? Wszystkiego tego można się dowiedzieć dzięki akcji pod...

Zamknij
RadioOlsztynTV