Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciekawe pomysły na design CV

Design CV powinien być dobrze przemyślany. Z jednej strony, jego pierwsza strona ma przyciągać wzrok rekrutera, natomiast z drugiej — zachęcić do tego, aby zatrzymał się przy nim na dłużej, przeanalizował je i zaprosił osobę ubiegającą się o pracę na rozmowę. Jak skonstruować skuteczne CV? Których błędów należy się wystrzegać? Oto kilka przydatnych rad.

CV dla oka rekrutera, czyli triki, które pozwolą umiejętnie zaprezentować swoją kandydaturę

Poniżej znajduje się lista cennych wskazówek, które pomogą osobie ubiegającej się o pracę zaprezentować się z jak najlepszej strony. Nie są one tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, a pozwolą na wprowadzenie kilku znaczących zmian.

Nie używaj w nagłówku nazwy CV – wyeksponuj w tym miejscu swoje imię i nazwisko

Pierwszy z błędów, jakie często popełniają osoby starające się o nową pracę, jest zamieszczanie w nagłówku curriculum vitae nazwy „CV”. Dla pracodawcy to oczywiste, że dany plik zawiera CV, więc nie trzeba tego powtarzać. Lepiej wyeksponować na samej górze dokumentu imię i nazwisko osoby aplikującej, a jeśli jest specjalistą z doświadczeniem, nazwę pełnionego stanowiska oraz tytuł zawodowy.

Dodaj trochę koloru do nagłówka CV, by przykuć uwagę, ale unikaj jaskrawych barw

Aby nagłówek CV przykuł uwagę rekrutera, trzeba go wyróżnić. Należy jednak unikać jaskrawych barw, ponieważ wyglądają one nieprofesjonalnie. W celu poprawy wyglądu aplikacji o pracę warto skorzystać z kreatora CV. Zawarte w nim szablony CV umożliwiają zaprojektowanie ciekawego CV z pierwszym nagłówkiem otoczonym ramką lub wyróżnionym za pomocą estetycznych pasków w stonowanych kolorach.

Użyj w CV ikonek przy danych personalnych

Ciekawym działaniem, dzięki któremu CV wyróżni się na tle innych jest zastosowanie kreatywnych ikonek przy danych personalnych. Przykładowo, w miejscu podania numeru telefonu można wstawić ikonkę przedstawiającą komórkę lub słuchawkę telefonu, a w rubryce z adresem korespondencyjnym — symbol domku.

Warto wyodrębnić w CV dane kontaktowe na pasku kolorystycznym, z boku lub na górze dokumentu

Walory estetyczne CV podniesie też wyróżnienie danych kontaktowych. Najlepiej, aby znalazły się one na samej górze dokumentu lub z jego boku. Numer telefonu, adres e-mail, a także miejsce zamieszkania można umieścić na kolorowym pasku spójnym pod względem barwy z pozostałymi elementami CV. Jeśli osobie tworzącej podanie o pracę brak odpowiednich umiejętności graficznych, wystarczy, że wykorzysta w tym celu szablon CV z nagłówkiem.

Dodaj do CV swoje linki, np. LinkedIn lub adres bloga

W niektórych branżach, poza danymi kontaktowymi w CV mile widziane są także innego rodzaju linki. Warto zamieścić np. link do konta LinkedIn, a także adres bloga internetowego lub portfolio w formie strony www.

Graficznie oddziel „Podsumowanie zawodowe” od pozostałych elementów CV

Jednym z elementów curriculum vitae jest podsumowanie zawodowe. To swego rodzaju wyróżnienie swoich najmocniejszych stron, składające się z kilku zdań na temat dotychczasowego doświadczenia zawodowego osoby aplikującej, osiągniętych przez nią sukcesów oraz przemyśleń związanych z dalszą karierą zawodową. Podsumowanie zawodowe w CV można wyróżnić graficznie na przykład poprzez umieszczenie go u góry dokumentu lub z jego boku. Ciekawym działaniem jest otoczenie tego elementu ramką albo podłożenie pod niego tła w kolorze innym niż pozostałe fragmenty curriculum vitae. Poza kwestiami estetycznymi warto zadbać o personalizację treści — nie należy wysyłać do każdego pracodawcy takiej samej aplikacji o pracę.

Podziel CV na kilka sekcji

CV powinno zostać podzielone na 4-5 sekcji. Obowiązkowe są: dane personalne, doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności. Opcjonalnie można dodać także blok z zainteresowaniami, pod warunkiem że są one w jakiś sposób związane ze stanowiskiem, o które stara się dana osoba. Poszczególne segmenty w curriculum vitae można dodatkowo wyróżnić, na przykład poprzez większy rozmiar czcionki nagłówka, pogrubienie go lub nadanie mu innego koloru niż reszta tekstu.

Do CV można dodać prostą oś czasu

Pośród kreatywnych elementów graficznych w CV można wymienić oś czasu. Dzięki temu rozwiązaniu w ciekawy sposób osoba aplikująca zilustruje dotychczasowy przebieg swojej kariery zawodowej. Gotowe szablony CV z osią czasu można znaleźć na CVhero.com.

Czcionka w CV powinna być ciekawa, a równocześnie czytelna i profesjonalna

W niektórych branżach (np. finansowej) należy zastosować standardowe, formalne czcionki w CV, natomiast w innych (np. w marketingu) atutem będą bardziej kreatywne fonty. W razie, gdy osoba ubiegająca się o pracę nie jest obeznana z trendami w tym zakresie, warto, aby skorzystała z gotowych szablonów CV, które zostały opracowane zgodnie z wymogami danej dziedziny, a nawet pod kątem konkretnego zawodu.

Nie bój się skal punktowych oraz paskowych

Ciekawym rozwiązaniem graficznym, które warto wypróbować, są skale punktowe oraz skale paskowe w CV. Taki sposób przedstawienia danych może dać rekruterowi lepsze wyobrażenie co do niektórych umiejętności osoby starającej się o pracę. Warto z niego skorzystać w celu zobrazowania poziomu znajomości języka obcego lub biegłości w konkretnym oprogramowaniu komputerowym.

Użyj wizualizacji do prezentacji swoich kompetencji miękkich

Soft skills to inaczej umiejętności społeczne, m.in. takie jak asertywność czy komunikatywność. Warto napisać o nich w CV, używając wizualizacji, czyli np. krótkiego opisu prezentującego osobę odznaczającą się danymi soft skills. Dzięki temu aplikacja o pracę zyska na kreatywności.

Wszystkie elementy graficzne powinny być w pasującej tonacji kolorystycznej

Należy pamiętać, aby wszystkie elementy graficzne w CV były ze sobą spójne pod względem tonacji kolorystycznej. Dzięki temu cały dokument będzie czytelny i estetyczny. Przykładowo, jeśli w curriculum vitae dominują kolory biały oraz niebieski, do wyróżnienia poszczególnych sekcji można użyć różnych pokrewnych odcieni tych barw – granatowego, jasnoniebieskiego, szaroniebieskiego, kremowego.

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w design
Wystawa oryginalnych mebli w Ostródzie

Mają być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, a najlepiej, jeśli do tego będą ekologiczne. W Ostródzie zaczął się Warmia Mazury Design Festival, poświęcony meblom, elementom...

Zamknij
RadioOlsztynTV