Jak napisać CV? Gdzie szukać informacji o potencjalnym pracodawcy? Posłuchaj eksperta
Jak obecnie wygląda rekrutacja do pracy? Co czeka nas podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Anna Pliszka – doradca zawodowy z Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie była gościem Bliższych spotkań. Rozmawiała z Izabelą Malewską i Maciejem Świniarskim.
I. Malewska: Rozmowa kwalifikacyjna, ten moment starania się o pracę – niezależnie czy pierwszą, czy kolejną, to jest pewne wyzwanie, to jest na pewno stresująca sytuacja?
A. Pliszka: Jest to stresująca sytuacja, a – jak to ze stresującymi sytuacjami – najlepiej się do nich przygotować.
I. Malewska: Ale stres jednych paraliżuje, drugich motywuje?
A. Pliszka: Ta odrobina stresu myślę, że jest niezbędna, ale właśnie ma to być ten stres, który będzie nas motywował a nie paraliżował. Żeby nas nie sparaliżowało, dobrze jest do takiej rozmowy przygotować się. Jeśli chodzi o to przygotowanie – myślę warto je już rozpocząć na etapie tworzenia dokumentów kwalifikacyjnych. Wtedy jesteśmy w stanie zadbać o te informacje, które umieścimy w CV, bo przecież nie chodzi o to, żeby pisać tam wszystko.
I. Malewska: Nie ilość?
A. Pliszka: Nie ilość, ale jakość. Więc zadbajmy o to, żeby te informacje, które tam umieścimy były spójne z tym, czego może oczekiwać pracodawca na danym stanowisku.
I. Malewska: Czyli należałoby zacząć tak naprawdę od zebrania informacji o pracodawcy, u którego staramy się o posadę, dokładnie dowiedzieć się czym się zajmuje?
A. Pliszka: Zebranie informacji na temat firmy, na temat branży, na temat osiągnięć firmy – to jest jedno, ale też zebranie informacji na temat stanowiska, o które się ubiegamy. Tutaj z dużą pomocą może przyjść portal INFOdoradca+, gdzie możemy znaleźć bardzo szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie zadania zawodowe są na tym stanowisku, jakie to jest środowisko pracy, jakie wymagania psychofizyczne, zdrowotne, jakie kompetencje są pożądane, ale też informacje na temat zarobków, które na danym stanowisku możemy otrzymać.
M. Świniarski: No właśnie, bo bardzo często pojawia się pytanie, kiedy taka osoba stara się o pracę – a jaka płaca pana interesuje? I co wtedy powiedzieć?
A. Pliszka: Jest to trudne pytanie, ale też w pewien sposób możemy do niego się przygotować – możemy zapoznać się z tym, jaka jest średnia płaca na danym stanowisku. Takie informacje, jeżeli nie mamy znajomych pracujących na podobnym stanowisku, możemy znaleźć między innymi w raportach płacowych, które są dostępne w internecie. Najlepiej podać tę kwotę w widełkach, kwota pomiędzy tą a tą – oczywiście mówimy tu o kwocie brutto – będzie dla mnie satysfakcjonująca. Jednak musimy wziąć pod uwagę to, że to doświadczenie zazwyczaj jest tym, za co pracodawca płaci, więc ta kwota nie może być zawyżona, jeżeli tego doświadczenia nie mamy.
Posłuchaj całej rozmowy
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska