Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Choinka z Ełku dla papieża Franciszka dotarła do włoskich Alp

Choinka, która trafi do Watykanu. Fot. Edyta Zbrożek

Choinka z Ełku, ścięta w Puszczy Rominckiej i będąca darem Lasów Państwowych dla papieża Franciszka, po 7 dniach transportu dotarła do włoskich Alp.

25-metrowa bożonarodzeniowa choinka wyruszyła z Ełku 11 listopada.Z uwagi na wielkość ładunku może być transportowana jedynie nocami.

Po drodze do naczepy z dużą choinką dołączył drugi samochód transportujący 51 mniejszych drzewek przygotowanych przez Nadleśnictwo Maskulińskie z Puszczy Piskiej.Będą one dodatkową dekoracją Placu św. Piotra.

Świerk pospolity, który został wybrany do Watykanu, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej. Był samosiejką, a jego wiek oceniono na około 70 lat.

7 grudnia na Placu św. Piotra zaplanowano uroczystość zapalenia lampek na choince z udziałem   papieża Franciszka. Drzewko zostanie udekorowane ozdobami przygotowanymi przez dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych.

Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku,  stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Autorka: B.Gajlewska/pap
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choinka
25-metrowa choinka dla papieża Franciszka jedzie z Ełku do Watykanu. Na miejsce dotrze 22 listopada

Choinka, która  rosła na terenie nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Rominckiej, jest darem Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka. Bożonarodzeniowe drzewko będzie głównym elementem świątecznej dekoracji na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV