Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

25-metrowa choinka dla papieża Franciszka jedzie z Ełku do Watykanu. Na miejsce dotrze 22 listopada

Fot. facebook Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża

Choinka, która  rosła na terenie nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Rominckiej, jest darem Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka. Bożonarodzeniowe drzewko będzie głównym elementem świątecznej dekoracji na Placu św. Piotra.

Przed podróżą świerk został pobłogosławiony przez biskupa diecezji ełckiej Jerzego Mazura. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych. Wierni modlili się za papieża Franciszka i szczęśliwy transport choinki do Watykanu.

Inicjatywa podarowania choinki bożonarodzeniowej zrodziła się już 10 lat temu. Drzewko miało być podarunkiem związanym z millenium śmierci Św. Brunona. Już wtedy razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku zdecydowaliśmy się na przekazanie choinki, jednak dostaliśmy informację, że jej transport na Plac św. Piotra będzie możliwy dopiero w 2017 roku

– przypomniał bp Mazur.

Korona świerku, który ozdobi Plac św. Piotra  ma  około 9 metrów, w drodze do papieża Franciszka pokona 2060 kilometrów.  Do Watykanu dotrze 22 listopada.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Tu możesz na bieżąco śledzić trasę Bożonarodzeniowego drzewka

Ponad 2-tygodniową podróż i szczegółową relację z podróżyhttps://online.keratronik.pl/S4/Main/IndexG?sid=7b5ebc0001c5789163376786cd9a7d33 można też śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na na profilu Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża na Facebooku, gdzie regularnie będą publikowane zdjęcia z pokonywanej trasy, miejsc postoju i szczegółowe sprawozdania z podróży 🙂

Choinka z Mazur jedzie do Watykanu. Fot. M. Zbrożek

Drugi raz polska choinka trafi do papieża. Pierwsza stanęła w Rzymie 20 lat temu. W tym roku bożonarodzeniowe drzewko zostanie ozdobione przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz mieszkańców Spoleto i Nursji – poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku. Uroczyste zapalenie lampek i oficjalne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem odbędzie się 7 grudnia.

Tegoroczna akcja „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” została zainicjowana przez arcybiskupów i biskupów metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. Tradycja bożonarodzeniowej choinki na placu św. Piotra w Rzymie sięga 1982 r., kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II po raz pierwszy poprosił o umieszczenie świątecznego drzewka na placu św. Piotra. Choinka szybko zyskała sympatię i popularność wśród pielgrzymów oraz dostojników kościelnych. Już w 1983 r. powstał zwyczaj, wedle którego choinka jest darem dla papieża od mieszkańców poszczególnych regionów Europy. W ciągu 35 lat tradycji drzewko przybywało do Watykanu m.in. z Niemiec, Austrii, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy, Belgii, Czech i Słowacji.

Autor: M. Zbrożek/PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papież, choinka, papież Franciszek, Watykan, drzewko, Bożonarodzeniowe
Ma 28 metrów i do pokonania długą drogę. Świerk z Mazur stanie na Placu Św. Piotra w Watykanie

Bożonarodzeniowe drzewko, które stanie w tym roku w Watykanie pochodzić będzie z Puszczy Rominckiej. 28-metrowy świerk ma do pokonania 2 tysiące kilometrów. Drzewo najpierw trafi do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV