Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Chcemy wyróżnić tych, którzy dbają o bezpieczeństwo”. Państwowa Inspekcja Pracy przyznała specjalne nagrody

Gala Państwowej Inspekcji Pracy Fot. D. Grzymska

Nie mają problemów z przestrzeganiem prawa pracy i wyróżniają się pod względem dbałości o bezpieczeństwo. W Olsztynie zakończyła się gala podsumowująca działalność prewencyjno-promocyjną Okręgowego Inspektoratu Pracy.

Nagrody odebrali pracodawcy i społeczni inspektorzy pracy. Laureaci zwyciężyli w czterech konkursach organizowanych właśnie przez inspekcję pracy. Kontrola warunków i bezpieczeństwa pracy to nie jedyna działalność tej instytucji. Zdaniem Jarosława Kowalczyka, okręgowego inspektora pracy w Olsztynie, udział w takich konkursach motywuje pracodawców czy społecznych inspektorów pracy do poprawy bezpieczeństwa w zakładach.

Chcemy wyróżnić tych, którzy wykonują działania ponadstandardowe, dla których przepisy BHP obowiązują, ale też wprowadzają nowe rozwiązania, które mają istotny wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy.

00:00 / 00:00

Jedną z nagrodzonych jest Barbara Złotucha, społeczny inspektor pracy w firmie Michelin, która miesiąc wcześniej odebrała w Warszawie główną nagrodę inspektoratu pracy. Jest to pierwszy taki przypadek w naszym województwie. Jak podkreślała, to właśnie nagrody świadczą o osiągniętym celu, czyli pomocy pracownikom i pracodawcy.

Uważam, że to, co robię, jest dobre i, jak widać po nagrodach, osiągam swój cel. Moja praca służy pomocą pracownikom i też pracodawcy, bo społeczna inspekcja pracy to nie jest organ, który tylko wytyka błędy, lecz organ, który współpracuje i pomaga.

00:00 / 00:00

Laureatem jednego z konkursów jest Przemysław Chojnowski, prezes Olmexu z Wójtowa. To firma, która zajmuje się budową sieci energetycznych. Jego pracownicy narażeni są na porażenie prądem oraz ryzykują pracą na wysokościach, dlatego jak podkreśla prezes Chojnowski, firma przede wszystkim dba o ich bezpieczeństwo i inwestuje w urządzenia, które to bezpieczeństwo zapewniają.

Zasady bezpieczeństwa są dla nas podstawą funkcjonowania. Pod tym względem staramy się bardzo zwracać na to uwagę. Opłaca się choćby dlatego, że najważniejszą sprawą w firmie są pracownicy, a bez nich jej by nie było. Dbanie o ludzi to podstawa, bo nie mury tworzą firmę, a ludzie.

00:00 / 00:00

Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie przyznał, że działania edukacyjne są ważną częścią instytucji, którą reprezentuje.

Państwowa Inspekcja Pracy to nie tylko kontrola i nadzór, ale również szeroko rozumiana edukacja i prewencja. Właśnie m.in. przez takie działania namawiamy pracodawców, którzy niejednokrotnie obawiają się, że taki audyt, nawet jak konkurs, jest pewnego rodzaju kontrolą, ale prowadzi ona do nagrodzenia najlepszych, co przekłada się również na warunki pracy innych.

00:00 / 00:00

Łącznie przyznano ponad 10 nagród i ponad 15 wyróżnień w konkursach: „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”, „Buduj bezpiecznie”, „Zdobądź Dyplom PIP” i „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

Według statystyk w woj. warmińsko-mazurski w latach 2018-2021 doszło do 249 wypadków przy pracy, w wyniku których śmierć poniosło 28 osób, a ciężkiego uszczerbku na zdrowiu doznały 82 osoby. Jeśli porównać rok 2020 do tego roku to jest to spadek o 12 zdarzeń.

Gala Państwowej Inspekcji Pracy Fot. D. Grzymska

Gala Państwowej Inspekcji Pracy Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nagrody, gala, Państwowa Inspekcja Pracy, pracownicy
Wyróżnieni za zaangażowanie i empatię w swojej pracy. Wręczono nagrody „Amicus Bonus”

To uhonorowanie wyróżniających się pracowników pomocy społecznej. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wręczył nagrody Amicus Bonus. Nagroda Amicus Bonus, czyli "dobry przyjaciel", jest przyznawana z okazji Dnia...

Zamknij
RadioOlsztynTV