Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Chcemy chronić ofiary tych haniebnych czynów”. Dziś Sejm zajmie się zmianami w Kodeksie karnym

Foto. sejm.gov.pl

Sejm dziś zajmie się rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje m.in. zaostrzenie kar za pedofilię – zadecydowali posłowie w głosowaniu. Był to punkt sporny; sprzeciw wobec jego wprowadzenia do porządku obrad zgłosił klub PO-KO.

Za wprowadzeniem projektu do porządku obrad głosowało 270 posłów, przeciw było 53, a 68 wstrzymało się od głosu. Projekt trafił do Sejmu we wtorek, po tym, jak został przyjęty tego dnia przez rząd.

W projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – jak podał resort sprawiedliwości – główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych.

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS) poinformowała w środę na konferencji prasowej, że projekt noweli Kodeksu karnego, nie trafi do komisji sprawiedliwości i praw człowieka, a do komisji ustawodawczej.

Dodała, że szybki tryb procedowania projektu wynika z faktu, iż temat ten bulwersuje opinię publiczną.

Chodzi o to, aby jak najszybciej móc reagować, tak, aby ofiary tych haniebnych czynów mogły być chronione. Mam nadzieję, że ten projekt zostanie uchwalony jak najszybciej

– oświadczyła Mazurek.

W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane „dużo surowiej niż obecnie”.

Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi w tzw. zawiasach, czyli w ogóle. Otóż nie będzie tzw. zawiasów, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia

– zapowiedział Kaczyński.

Obecnie karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu. „Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce – jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko – 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym” – powiedział prezes PiS.

Autor: Anna Tustanowska (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, posiedzenie, pedofilia, kodeks karny
Joanna Kopcińska: Zajmiemy się zmianami w Kodeksie karnym i zaostrzymy przepisy dotyczące pedofilii

Rząd zajmie się we wtorek zmianami w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie przepisów dot. pedofilii - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. O tym, że najprawdopodobniej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV