Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ceny paliw i duże zapotrzebowanie na leki tematami Porannych Pytań

Anna Wojciechowska (PO), Jerzy Małecki (PiS)

Od nowego roku na powrót stawka VAT na paliwa wynosi 23 procent. O cenach paliw wypowiedzieli się goście Porannych Pytań. Poruszyli też temat dużej liczby zachorowań na grypę i inne wirusy.

– Zostaliśmy zaskoczeni cenami paliw na początku roku – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłanka PO Anna Wojciechowska. Parlamentarzystka twierdziła, że Orlen sztucznie utrzymywał wysokie ceny paliw w Polsce w końcówce ubiegłego roku.

Byliśmy przygotowywani, że po nowym roku tarcza przestanie funkcjonować, że te ceny wzrosną. Może nie zastanawialiśmy się, jak wysoka będzie ta podwyżka. Natomiast okazało się, że ceny są te same.

Poseł PiS Jerzy Małecki bronił polityki cenowej Orlenu.

Ja nie zostałem zaskoczony. Prezes Obajtek w grudniu mówił, że ceny paliw po 1 stycznia tego roku wzrosną minimalnie. Tak się faktycznie stało. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w ubiegłym roku ceny paliw w Polsce były najniższe w Europie.

Od 1 stycznia VAT na paliwa powrócił do stawki 23 proc. 30 grudnia 2022 r. PKN Orlen obniżył hurtowe ceny paliw, zaś ceny na stacjach nie uległy zmianom.

Zachorowania i zapotrzebowanie na leki

– Praktycznie wszyscy jesteśmy przeziębieni – alarmowała w posłanka PO. Anna Wojciechowska martwiła się o zaopatrzenie aptek.

Wszyscy jesteśmy dotknięci tym wirusem w tej chwili. Nie wiem, jak to się skończy. Podobno brakuje leków w aptekach, bo takie ilości zachorowań to epidemia.

Jerzy Małecki zapewniał, że mimo wyraźnego wzrostu zachorowań leków nie brakuje.

Nie zabraknie leków w aptekach ani szpitalach. Rzeczywiście, pojawiły się niedobory w niektórych aptekach, ale to ze względu, że w jednych regionach jest więcej zachorowań, w drugich mniej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, odnosząc się się do sytuacji epidemicznej: Rekomenduję noszenie maseczki, zwłaszcza w miejscach, które są gęsto zaludnione, ponieważ infekcji jest naprawdę dużo. Na razie żadnych formalnych obostrzeń nie przewidujemy.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dariusz Molski: stawiamy na ciężką pracę i to musi przynieść efekty

Co prawda szczypiorniści Warmii Energa Olsztyn utrzymali się na zapleczu PGNiG Superligi, jednak z pewnością o większości roku 2022 będą chcieli jak najszybciej zapomnieć. Olsztynianie od...

Zamknij
RadioOlsztynTV