Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Centaurus, czyli mieszkania widmo. Właściciele czują się oszukani

Fot. K. Piasecka

Miały być marzeniem, a stały się koszmarem. Ponad 150 osób kupiło mieszkania widma w Olsztynie. Twierdzą, że zostali oszukani przez spółkę odpowiedzialną za budowę Centaurusa w centrum stolicy regionu.

Działa tam hotel, sklepy i banki, ale część mieszkalna wciąż nie została ukończona. Sprawą zajęła się między innymi senator Lidia Staroń.

Justyna Witkowska może popatrzeć w okna swojego mieszkania tylko z perspektywy chodnika. Mieszkanie w centrum Olsztyna kupiła w 2020 roku. Mimo zapewnień o szybkim odbiorze wciąż nie dostała kluczy.

Po latach wynajmu stancji, chciałam mieć swoje upragnione mieszkanie. Oczywiście wzięłam kredyt. Zapewniano mnie, że odbiór będzie szybki, a terminy wciąż są przekładane.

Takich historii jest jednak dużo więcej.

Ufaliśmy, że inwestor dotrzyma terminów. Mieliśmy dostać mieszkanie pod koniec czerwca 2020 roku. To nadal nie nastąpiło

– mówi Roman Brodawka.

Za opóźnieniami stoją również rodzinne dramaty

Na to mieszkanie zarabialiśmy z mężem za granicą. Liczyliśmy, że wprowadzimy się według założonych wcześniej harmonogramów. Moja córka miała mieć 2 latka. Teraz ma 4 lata, a wciąż wynajmujemy stancję. Mąż natomiast musiał wrócić za granicę, żeby na wszystko zarobić

– mówi Katarzyna Palombit.

Wyjeżdżając za granicę, byłem sam. Tam poznałem obecną żonę. Mam jedno dziecko, drugie jest w drodze. Jednak ta sytuacja powoduje dużo konfliktów między nami. Wciąż dorabiam za granicą. Nie wiem, czy i kiedy tu wrócę, finalnie nie będę znów singlem

– opowiada Tomasz Surkowski.

Inwestor cały czas wodzi nas i mami. Mówi, że opóźnienia powoduje m.in. pandemia i wojna

– dodaje Monika Krankowska.

Sprawą zajęła się senator Lidia Staroń. Skierowała pisma do prokuratury krajowej.

Nie zostawię ich samych. Zrobię wszystko, żeby im pomóc.

Lidia Staroń wystąpiła do prokuratury zarówno o zabezpieczenie majątkowe, jak i o postępowania: cywilne i karne.

Otrzymaliśmy też pisemną odpowiedź z biura inwestora. Zapytaliśmy, skąd biorą się opóźnienia w finalnym przekazaniu mieszkań i związane z tym nieporozumienia?

Inwestor wymienia wspomnianą wcześniej pandemię, następnie podwyżkę cen, brak podwykonawców i problemy z kanalizacją. W piśmie, które otrzymaliśmy czytamy „pomimo przekroczenia budżetu inwestycji jestem zdeterminowany, by jak najszybciej zakończyć budowę”.

Opóźnienia wynikają również z tego, że – i tu kolejny cytat

Centaurus jest jedną z największych inwestycji realizowanych do tej pory w Polsce północno-wschodniej; nie da się jej też porównać z żadną inną realizowaną do tej pory w Olsztynie.

Inwestor przewiduje, że mieszkania zostaną oddane do użytku w połowie listopada tego roku.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

Od prawej senator Lidia Staroń. Fot. K. Piasecka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, mieszkanie, mieszkania, senator, mieszkańcy, Lidia Staroń, problemy, opóźnienia
Uschło kilkadziesiąt lip, więc będą nowe. Olsztyn ma drzewa na gwarancji

Przy ulicy Marii Zientary-Malewskiej, na wyjeździe z Olsztyna w stronę Nikielkowa, uschło kilkadziesiąt lip. Drzewka były młode – zostały posadzone w 2020 roku. Teraz zostaną wymienione...

Zamknij
RadioOlsztynTV