Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBOS: rekordowe poparcie dla członkostwa Polski w UE

W kwietniu utrzymał się rekordowy poziom – 91 proc. akceptacji dla obecności Polski w UE; przeciwnych członkostwu jest 5 proc. badanych. 56 proc. pytanych stwierdziło, że osobiście interesuje się wyborami do PE, przeciwnej odpowiedzi udzieliło 42 proc. ankietowanych – wynika z sondażu CBOS.

4 proc. badanych jest niezdecydowanych co do tego czy lepiej, by Polska należała do UE czy nie. W porównaniu z poprzednim badaniem z marca, zarówno poziom poparcia, jak i odsetek przeciwników członkostwa Polski w Unii nie uległ zmianie. Również liczba osób niezdecydowanych nie zmieniła się. Jak podkreślił CBOS, oznacza to, że utrzymuje się rekordowe poparcie dla UE.

Sondażownia zaznacza, że we wszystkich analizowanych grupach zwolennicy przynależności Polski do UE mają zdecydowaną przewagę nad przeciwnikami i niemającymi zdania w tej kwestii. Poparcie dla członkostwa w UE deklaruje 53 proc. badanych o poglądach prawicowych, 64 proc. identyfikujących się z politycznym centrum oraz 78 proc. respondentów o poglądach lewicowych. Najmniej zdecydowanych zwolenników przynależności Polski do UE jest wśród osób niepotrafiących określić swoich poglądów politycznych na osi lewica–centrum–prawica – 48 proc.

CBOS w badaniu zapytał także Polaków, czy interesują się wyborami do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się 26 maja. Sondażownia podkreśla, że poziom deklarowanego zainteresowania Polaków wyborami nigdy wcześniej nie był tak wysoki jak obecnie.

W kwietniu 56 proc. pytanych stwierdziło, że osobiście interesuje się wyborami do PE, przy czym większość z tej grupy (33 proc. ogółu) odpowiedziała: raczej tak, a niespełna jedna czwarta ogółu badanych (23 proc.) wyraziła zdecydowane zainteresowanie. Brak zainteresowania zbliżającymi się wyborami zadeklarowało 42 proc. badanych, z czego 16 proc. zdecydowanie się nimi nie interesuje.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4–11 kwietnia 2019 roku na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Karol Kostrzewa (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, CBOS
Jacek Porotas: Efekt waszego działania w Europie to mniejsze fundusze unijne. Karol Karski: Polski rząd właśnie poprawia ten budżet

O polskich negocjacjach dotyczących funduszy unijnych i wystąpieniu szefa Rady Europejskiej - rozmawiali w Porannych pytaniach Karol Karski - europoseł PiS z Warmii i Mazur oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV