Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jacek Porotas: Efekt waszego działania w Europie to mniejsze fundusze unijne. Karol Karski: Polski rząd właśnie poprawia ten budżet

Od lewej Karol Karski i Jacek Protas

O polskich negocjacjach dotyczących funduszy unijnych i wystąpieniu szefa Rady Europejskiej – rozmawiali w Porannych pytaniach Karol Karski – europoseł PiS z Warmii i Mazur oraz Jacek Protas – poseł PO.

Jacek Porotas przekonywał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wynegocjował dużo mniejsze pieniądze z budżetu unijnego niż koalicja PO-PSL.

Propozycja, którą wynegocjowaliście do tej pory jest o 100 miliardów niższa. Jest o 23 procent środków mniej w tej kopercie narodowej Polski. O 15 procent mniej jest na wsparcie dla rolników. To efekt waszych negocjacji i działania w Europie.

Europoseł PiS z Warmii i Mazur profesor Karol Karski bronił rządu podkreślając, że negocjacje z Komisją Europejską jeszcze się nie zakończyły.

Jedyną osobą, która – jak na razie – ze strony polskiej podpisała się pod tym projektem jest komisarz Elżbieta Bieńkowska. To jest przedstawiony przez komisję projekt. Polski rząd właśnie poprawia budżet zaproponowany przez Komisję Europejską z udziałem pani Elżbiety Bieńkowskiej. Premier Morawiecki spotykał się już z unijnymi komisarzami i na stole są już o wiele wyższe propozycje. Polska jest w stanie uczestniczyć w o wiele wyższym budżecie.

W Porannych pytaniach Karol Karski mówił o wykładzie wygłoszonym przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w Warszawie. Jego zdaniem mimo szumnych zapowiedzi wystąpienie było nieudane.

Po tym wystąpieniu wiele się spodziewano. Pan Donald Tusk przyjechał i zapowiedział, że w dniu polskiego święta narodowego wygłosi jakieś specjalne oświadczenie. Okazało się, że z tego pistoletu wystrzelił kapiszon. Myślę, że jest to chęć zaistnienia w polskiej przestrzeni medialnej, bo Donald Tusk kończy swoją drugą kadencję.

Tymczasem poseł Jacek Protas określił wystąpienie szefa Rady Europejskiej jako obronę zasad demokracji.

Myślę, że pan Kaczyński parę nocy nie przespał przed wystąpieniem Donalda Tuska. Nie wiem czego PiS się spodziewał, natomiast dla mnie było to mocne wystąpienie w sprawie wartości, przede wszystkim wartości związanych z konstytucją, jej poszanowaniem i poszanowaniem pewnych zasad przyjętych przyjętych przez parlament i społeczeństwo.

Karol Karski jest kandydatem PiS w wyborach do europarlamentu z okręgu warmińsko-mazursko-podlaskiego. Poseł Jacek Protas kandyduje z listy Koalicji Europejskiej w tym samym okręgu.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Karol Karski – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. P.Getka

Jacek Protas – Koalicja Europejska. Fot. P.Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Jacek Protas, budżet, Unia Europejska, eurowybory
Piotr Ambroziak: Popieram pomysł zmian w konstytucji, które będą normować stosunki Polski z Unią Europejską

Wiosna popiera pomysł zmian w konstytucji, które będą normować stosunki Polski z Unią Europejską i wiązać nasz kraj na stałe z tą organizacją międzynarodową - mówił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV