Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Carski żołnierz i szabla z bitwy pod Tannenbergiem. Niezwykłe odkrycie nad Plusznem

Fot. Towarzystwo Przyjaciół Olsztynka

Szablę oficerską z czasów I wojny światowej i miejsce pochówku carskiego żołnierza odkryto w okolicach jeziora Plusznego w Zielonowie na terenie gminy Stawiguda. To pokłosie poszukiwań Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka, a dokładnie Sekcji Eksploracyjnej „Tannenberg”.

Jak mówi regionalista ze Stowarzyszenia Janusz Gadziński carski żołnierz pochowany był razem z szablą.

Znaleźliśmy pochówek z pierwszej wojny światowej. Carski żołnierz o dziwo pochowany był z szablą co się właściwie nie zdarza. Miało to miejsce nad jeziorem Plusznym blisko Zielonowa. Cała sytuacja to pokłosie walk z sierpnia 1914 roku w okolicy Olsztynka, Dorotowa, Stawigudy i Zielonowa.

Broń jest niemal w idealnym stanie.

Brak tylko pochwy, bo była pokryta skórą, która zwietrzała i spróchniała. Odczytaliśmy natomiast wszystkie bicia pułkowe. Była to 36. brygada artylerii. To bardzo piękne carskie bicia cyrylicą. Żołnierze ci maszerowali od leśniczówki stawigudzkiej do miejscowości Kołatka obok Zielonowa i tam zostali ostrzelani z dział. Pruskie działa stały tam gdzie dziś jest Zalando.

Eksploratorzy znaleźli również kości, dlatego sprawą zajęła się policja i prokuratura – powiedziała posterunkowa Paulina Żur z komendy miejskiej policji w Olsztynie.

Znaleziono kości, szable oraz amunicję pochodzące prawdopodobnie z czasów I wojny światowej. Na miejsce wysłano patrol policji, który zabezpieczył obszar. Kilkadziesiąt metrów dalej znaleziono również dwa pociski prawdopodobnie lotnicze. Zostały zabezpieczone i podjęte przez grupę saperską.

00:00 / 00:00

Bitwa pod Tannenbergiem była jedną z największych bitew I wojny światowej, która rozegrała się na terenie Warmii i Mazur. Była częścią operacji wschodniopruskiej z 1914 roku pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Niemieckim, zakończona zwycięstwem tych ostatnich.

Fot. Towarzystwo Przyjaciół Olsztynka

Autor: K. Piasecka
Foto/wideo: P. Getka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w amunicja, pociski, Tannenberg, pochówek, I wojna światowa, leśniczówka, Dorotowo, video, jezioro Pluszne, gmina Stawiguda, Cesarstwo Niemieckie, uwaga, Bitwa pod Tannenbergiem, 1914, Imperium Rosyjskie, carski zołnierz, szabla oficerska, Zielonowo
Policja zatrzymała 36 pseudokibiców. Wśród nich są mieszkańcy Warmii i Mazur

Policjanci z Pomorza zatrzymali 36 stadionowych chuliganów, którzy brali udział w bójce i uszkodzeniu mienia podczas meczu Lechii Gdańsk z Akademiją Pandev. Wśród zatrzymanych są m.in....

Zamknij
RadioOlsztynTV