Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Cały czas jest w naszych sercach”. Mija 14 lat od śmierci Jana Pawła II. Jego pontyfikat trwał niemal 27 lat

Fot. Łukasz Węglewski

14 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zmarł Jan Paweł II. Miał 84 lata. Pontyfikat papieża Polaka trwał 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni.

Papieżem został 16 października 1978 roku. Po św. Piotrze i Piusie IX był to trzeci pod względem długości pontyfikat. Jan Paweł II nazywany był Papieżem Pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich kontynentach.

Przyjeżdżał też do Polski i na Warmię i Mazury. W Olsztynie święty Jan Paweł II był w 1991 roku.

W 1999 roku w  Elblągu i Ełku.

Zapamiętałem go jako naprawdę autentycznego, wyciągającego rękę do każdego człowieka (…) Widziałem szereg takich sytuacji,  można powiedzieć przezabawnych, gdzie Ojciec Święty na przykład dziecko, które przechodziło w trakcie audiencji w jego kierunku obejmował swoim płaszczem i zachęcał do zabawy. Nie był skrępowany. Potrafił nawet sam się rozbawić

– powiedział ks. inf. dr Jan Jerzy Górny, wikariusz biskupi Archidiecezji Warmińskiej.

Posłuchaj rozmowy Macieja Świniarskiego z ks. Janem Górnym

Święty Jan Paweł II wielokrotnie bywał na Mazurach jeszcze przed objęciem najważniejszej funkcji kościelnej. Potem pojawiał się u nas na pielgrzymkach. Wikariusz biskupi Archidiecezji Warmińskiej ksiądz infułat dr Jan Górny wspomina, że Papież był niezwykle pogodny i spontaniczny również podczas audiencji w Watykanie.

Święty Jan Paweł II słynął również z nietuzinkowych zachowań podczas pielgrzymek. Kiedy w 1999 roku był w Ełku, miał spotkać się z jedną z rodzin mieszkających w okolicy. Jak się okazało wybrał formę spotkania, jakiej nikt się nie spodziewał.

00:00 / 00:00

W 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra odprawiona została uroczysta msza, a na wieczór zaplanowano czuwanie modlitewne.

Papież Jan Paweł II. Fot. diecezja sandomierska

 

 

Autor: M.Świniarski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, papież, pontyfikat
Dziś Środa Popielcowa. W kalendarzu katolickim jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu

Popielec, to w Kościele Rzymsko-Katolickim, dzień pokuty, który rozpoczyna 40-dniowy okres przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W kościołach odprawiane są msze z obrzędem posypania głów popiołem...

Zamknij
RadioOlsztynTV